معرفی منابع جهت آمادگی برای مصاحبه‌های کاری در زمینه مهندسی بهره‌برداری

استخدام مهندس نفت

امسال و به خصوص ماه های پیش رو فرصت بسیار خوبی برای مهندسان نفت جهت استخدام در شرکت های خصوصی است. شرکت هایی که گاهاً حقوق هایی که می دهند از حقوق رسمی های شرکت نفت نیز بالاتر است!

بنابراین همین لحظه بهترین فرصت برای شماست تا خودتان را برای این مصاحبه ها آماده کنید.

شاید باورتان نشود ولی هیچ بعید نیست که بازه زمانی ارسال رزومه توسط شما تا روزی که دعوت به مصاحبه شوید کمتر از یک هفته باشد. آیا فرصت می کنید در یک هفته خودتان را برای مصاحبه فنی آماده کنید؟

اگر جواب شما خیر است؛ حتماً ادامه این پست را مطالعه کنید.

به عنوان کسی که سه سال به عنوان مهندس بهره بردار در یک شرکت خصوصی کار کرده ام، در مصاحبه های دو سه تا شرکت خصوصی تراز اول حضور داشته ام و مصاحبه های فنی وزارت نفت را نیز با موفقیت پشت سر گذاشته ام و از کیفیت سوالاتی که در مصاحبه های استخدامی پرسیده می شود اطلاع دارم، منابع زیر را برای آمادگی مصاحبه های مرتبط با پوزیشن مهندسی بهره برداری معرفی می کنم:

۱- کتاب مهندسی بهره برداری نوشته مجید لیاقت

در این کتاب که فایل PDF آن را به رایگان در سایت قرار داده شده است، به طرز خیلی خوبی با چالش های صنعت نفت ایران آشنا می شوید و هر آن چیزی که در کتاب گفته شده است مطابق با مواردی است که بعدها در کار خواهید دید. برای مثال انواع تفکیک گر، انواع شیرها، اجزای ولهد، نحوه انجام ولتست و …

کتاب مهندسی بهره برداری لیاقت

۲- جزوه مباحث عملیاتی و نکات متفرقه و مهم مهندسی نفت

این جزوه ماحصل دو سال امریه در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است. جزوه ۲۰۰ صفحه است و در هر صفحه یک نکته کاربردی از مباحث مختلف مهندسی نفت ذکر شده است. پس از اتمام این جزوه دید بسیار خوبی نسبت به مفاهیم و عملیات مهندسی نفت بدست می آورید. مطالعه این جزوه را شدیدا تاکید می کنم.

در ادامه برخی از مطالب گفته شده در این جزوه را لیست کرده ام:

 • ه جریان انداختن چاه، زنده‌سازی چاه، احیاء چاه
 • نمودار ارزیابی مخزن
 • آسیب‌های متعارف چاه
 • افزایه‌های اسید
 • انواع سنگ مخزن
 • آشنایی با چند ابزار بهره‌برداری
 • اثر انبارش دهانه چاه
 • روش مشخص کردن لایه پوش سنگ
 • خلاصه‌ای از گزارش عملیات حفاری، نحوه تکمیل و راندن نمودار سیمان‌بندی یکی از چاه‌های جنوب کشور
 • تبدیل یک چاه تولیدی به چاه مشاهده‌ای و بالعکس
 • تست تزریق‌پذیری
 • راندن رشته تکمیلی حوه شهری
 • لوله جداری سطحی
 • مشبک کاری
 • تجمع مایعات در چاه‌های گازی
 • اشکال در باند سیمان جداری‌ها و ارتباط بین لایه‌ها
 • مشکل تولید گاز اضافه

لیک دانلود جزوه 

۳- کتاب آنالیز گره ای چاه 

اگر داخل رزومه تان نوشته اید که به نرم افزار پراسپر یا پایپ سیم و مفاهیم مدلسازی جریان در ستون چاه مسلط هستید، بدون شک مرور کتاب آنالیز گره ای چاه (فایل pdf) بسیار کارگشا است.

لینک دانلود کتاب آنالیز گره ای چاه

با مرور این کتاب با یک تیر دو نشان زده اید: هم مفاهیم مدلسازی جریان در ستون چاه را به خوبی یاد می گیرید و هم در فصل ۳ خیلی سریع کار با نرم افزار پراسپر را مرور می کنید. 

۴- جزوه درس مهندسی بهره برداری

حال نوبت به مفاهیم درسی در مهندسی بهره برداری می رسد. بهترین منبع از نظر من مطالعه جزوه مربوط به ویدئوهای درس مهندسی بهره برداری است که در سایت قرار داده شده است. خیلی مرتب و منظم و سریع می توانید این درس را جمع بندی و مرور کنید.

آموزش ویدئویی درس مهندسی بهره برداری

البته اگر زمان کافی ندارید نیازی به دیدن ویدئوها نیست و صرفاً خیلی سریع اسلایدها را مرور کنید تا مباحثی همچون اسیدکاری، مشبک کاری، تکمیل چاه، آسیب سازند، فرازآوری مصنوعی و … در ذهنتان مرور شود.

۵- جزوه مفاهیم و تئوری های نمودار نگار تولید (اختیاری!)

مطالعه این منبع اختیاری است اما اگر احساس می کنید شرکتی که برای آن رزومه ارسال کرده اید درگیر کارهای مرتبط با تفسیر PLT است، بد نیست مروری به این جزوه مختصر و کوتاه داشته باشید.

دانلود جزوه PLT

 

با مرور این منابع، آمادگی نسبی خیلی خوبی پیدا خواهید کرد. اما باید این را بگویم که ممکن است شرایط مصاحبه به نحوری باشد که سوالات سوق پیدا کند به سمت چالش هایی که آن شرکت هم اکنون درگیر آن است. برای مثال در این لحظه شرکت پرشیا درگیر طراحی و نصب پمپ ESP است و امکان دارد در مصاحبه هایش سوالاتی در مورد انواع روش های فرازآوری مصنوعی بپرسد. یا مثلا فلان شرکت درگیر اسیدکاری یا تفسیر ولتست یا تفسیر PLT است و سوالات با جزئیات بیشتری در این رابطه بپرسد.

در انتها این نکته را هم بگویم که هیچ نگران نباشید. تمام آموزش های سایت جمع و جور و کار راه انداز هستند. بنابراین در هر زمینه ای که آمادگی خود را از دست داده اید، برنامه ریزی خواهم کرد.

برای کسب اطلاعات با جزئیات بیشتر با من در تماس باشید تا منابع مناسب را به شما معرفی کنم. روی عکس زیر کلیک کنید و در اینستاگرام دایرکت بدهید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code