بلاگ

آموزش آنالیز گره‌ای چاه (مفاهیم + پیاده‌سازی گام‌به‌گام در پراسپر)

آموزش نرم افزار پراسپر

وقت زیادی برای انتشار آموزش آنالیز گره‌ای چاه (Nodal Analysis) گذاشتم تا بتوانم یک رفرنس خیلی جمع‌و‌جور ولی در عین حال ساده و روان در اختیار دانشجویان و شاغلان نفت قرار بدهم.

داستان از آنجایی شروع شد که مدت‌هاست می‌بینم که در تمام آگهی‌های شغلی مهندسی بهره‌برداری (چه داخل ایران و چه خارج از کشور)، دانش و مهارت آنالیز گره‌ای و نرم‌افزار پراسپر جزو شرایط لازم برای استخدام است. همه ما صرفاً بر روی یادگیری نرم‌افزار پراسپر تمرکز می‌کنیم و کاری به پشت ماجرا نداریم! این در حالیست که همه چیز در همان مفاهیم پشت نرم‌افزار است. تا زمانیکه این مفاهیم را با گوشت و پوست خود به طور کامل درک نکنیم امکان آنالیز چاه در شرایط اضطراری و خاص را نخواهیم داشت.

آیا شما هم تا به حال به آگهی‌های شغلی مرتبط با مهندسی بهره‌برداری و مهندسی مخزن دقت کرده‌اید؟ اجازه بدهید یکی از جدیدترین آگهی‌های شغلی شرکت انرژی دانا برای استخدام مهندس بهره‌بردار را در ادامه ببینیم:

آنالیز گره ای چاه

همانطور که ملاحظه می‌کنید دانش و مهارت آنالیز گره‌ای و همچنین کار با نرم‌افزار پراسپر (پکیج IPM) برای این شرکت ضروری است.

اما باید بدانیم که منظور از تسلط به نرم‌افزارهای مدلسازی ستون چاه چیست؟ در واقع چه چیزهایی باید بلد باشیم تا بتوانیم خودمان را جزو متخصصان نرم‌افزار پراسپر بدانیم؟

اگر بخواهم خیلی خلاصه توضیح بدهم، باید بگویم که شما می‌بایست به درک عمیقی از مبحث آنالیز گره‌ای (Nodal Analysis) دست یابید. باید بتوانید عملکرد چاه را به خوبی متوجه شوید و توانایی آنالیز چاه تحت شرایط مختلف تولید را داشته باشید. بنابراین اکیداً پیشنهاد میکنم پیش از یادگیری هر نرم‌افزار و مبحثی، یک مدتی فقط تمرکز کنید روی مفاهیم آنالیز گره‌ای سیستم تولیدی (پیشنهاد می‌کنم که فصل اول کتاب Well Performance از گلان و ویتسون را مطالعه کنید).

خبر خوش این است که من چند ماه وقت گذاشتم و یک کتاب بسیار کاربردی و خلاصه در مورد آنالیز گره‌ای عملکرد چاه نوشتم. در این کتاب مرحله به مرحله مفاهیم مورد نیاز برای درک بهتر نمودارهای IPR ، TPR ، WPR و CPR را خیلی روان و ساده توضیح داده‌ام و سپس همان مفاهیم را یک بار با محاسبات دستی و یک بار با نرم‌افزار اجرا کرده‌ام. در نتیجه شما مفاهیم آنالیز گره‌ای، جریان دوفازی و خواص سیالات مخزن را در حین مدلسازی ستون چاه با نرم‌افزار پراسپر به طور کامل فرا می‌گیرید. ترتیب ارائه مطالب در این کتاب به گونه‌ای است که شما به هیچ عنوان گیج نمی‌شوید و با ریتم منظمی که وجود دارد در انتها می‌فهمید که منظور از افت فشار در ستون چاه چیست! نحوه رسم نمودارهای عملکرد چاه چگونه است! کاربرد روابط تجربی محاسبات افت فشار چگونه است! مفاهیم رژیم‌های جریانی و نقشه‌های جریانی کجا به کار ما می‌آید! و از همه مهمتر اینکه تمام اینها را در عمل و تمرین با پراسپر یاد می‌گیرید.


مدرس: صادق سلمانی

ناشر: پرومایزر

سال انتشار: خرداد ۱۴۰۳

زبان: فارسی

روش دریافت: لینک دانلود + مشاهده ویدئوها در اسپات پلیر

با تهیه این آموزش چه چیزهایی دریافت می‌کنید:

  • آموزش ویدئویی بسیار کامل در مورد نمودارهای عملکرد مخزن، چاه، ولهد، چوک و خط لوله (۴ ساعت)
  • کتاب الکترونیکی آنالیز گره‌ای چاه (۱۲۳ صفحه)
  • آموزش نرم‌افزار Prosper (4 ساعت)
  • آموزش نرم‌افزار GAP (حدود ۳ ساعت)

 

برای دانلود ۳۸ صفحه از بخش‌های مختلف کتاب بر روی عکس زیر کلیک کنید:

آموزش نرم افزار پراسپر

 

با شروع یادگیری، یک کلیک فاصله دارید. همین حالا شروع کنید.

آموزش آنالیز گره‌ای چاه (مفاهیم + پیاده‌سازی گام‌به‌گام در پراسپر)

قیمت: ۵۸۰ هزار تومان

پرداخت آنلاین

  پیشنهاد آموزشی: آموزش جامع مهندسی بهره‌برداری (با رویکرد صنعتی)

دیدگاهتان را بنویسید