بلاگ

دانشجویان ترم ۱ تا ۵ کارشناسی چه کارهایی باید انجام بدهند؟

مهندسی نفت

در یک سلسه پست می‌خواهم سه برنامه اختصاصی به سه دسته از دوستان مهندسی نفت ارائه کنم:

  • دانشجویان ترم ۱ تا ۵ مقطع کارشناسی
  • دانشجویان سال آخر کارشناسی و دانشجویان مقطع ارشد
  • افراد با سابقه کار کم (زیر ۵ سال سابقه)

اگر شما هم دانشجوی ترم ۱ تا ۵ مقطع کارشناسی مهندسی نفت هستی و دنبال این میگردی که به بهترین نحو ممکن از زمان خودت استفاده کنی، ادامه این مطلب را حتما مطالعه کن.

ترم‌های اول وقت ساختن زیربنای قوی برای آینده کاری هست. بنابراین سرمایه زمانی خودت را در مسیر درستی استفاده کن. پیشنهاد من این است که روی موارد زیر تمرکز کنی:

۱) اکسل: مهمترین و پرکاربردترین نرم‌افزاری که هم در دوران دانشجویی و هم بعدا در کار استفاده خواهید کرد، همین اکسل است. اکسل را با هدف خودکارسازی فرایندهای تکراری یاد بگیرید. داشبوردنویسی، ماکرونویسی و رسم نمودارها را خیلی خوب یاد بگیرید.

پیشنهاد آموزشی: آموزش ویدئویی نرم‌افزار اکسل ۲۰۱۶ ویژه مهندسان نفت و شیمی

۲) پایتون: اگرچه هنوز در صنعت نفت ایران توجه خاصی به مباحث یادگیری ماشین و تحلیل داده نشده است، اما این موضوع را در نظر داشته باشید که در همین لحظه اکثر شرکت‌های نفتی مطرح در دنیا در حال استفاده از تکنولوژی‌های داده محور هستند که لازمه کار با آن‌ها یادگیری زبان برنامه‌نویسی پایتون هست. بنابراین تسلط به این زبان برنامه‌نویسی را در برنامه‌های اصلی خودتان قرار بدهید و حتما پروژه محور یاد بگیرید. در کنار یادگیری پایتون، پیشنهاد می‌کنم یکی از نرم‌افزارهای مصورسازی داده‌ مثل Power BI را نیز یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید: معرفی ۵ مهارت جانبی بسیار مهم برای مهندسان نفت

بیشتر بخوانید: انقلاب داده چه تأثیری بر صنعت نفت می‌گذارد؟

بیشتر بخوانید: چگونه بدون مدرک دانشگاهی مرتبط با علم داده، شغلی با درآمد حداقل ۶۰ هزار دلاری بیابیم؟ (توضیحات دکتر مهرداد غریب شیرنگی)

۳) مفاهیم درسی: پیش از هر چیز باید به درک بالایی نسبت به مفاهیم درسی برسید. در این چند ترم شما یک سری دروسی را پاس می‌کنید که شاید بعدها هیچ کاربردی در صنعت نداشته باشند، اما قطعا دروسی مثل زمی‌شناسی، معادلات دیفرانسیل، مکانیک سیالات و … ارزش بالایی در مهندسی نفت دارند.

۴) زبان انگلیسی: رشته مهندسی نفت یک رشته بین‌المللی است. تمام نرم‌افزارهایی که ما در شرکت‌های نفتی ایرانی استفاده می‌کنیم، دقیقا همان‌ها در خارج از کشور نیز استفاده می‌شوند.  ارتباطات شرکت‌های چینی و روسی با ایران زیاد است و لازمه برقراری ارتباط با این نفرات، یادگیری یک زبان بین‌المللی است. تمام کتاب‌های رفرنس مهندسی نفت به زبان انگلیسی هستند و بنابراین هرجایی که بروید رد پایی از این زبان خواهد بود. در ترم‌های اول وقت زیادی روی این موضوع بگذارید.

۵) مهارت‌های جانبی: مهمترین توصیه من به شما این است که خودتان را مجهز به مهارت‌های پولساز کنید؛ یعنی مهارت‌هایی که بتوانید در کنار تحصیل، درآمدزایی نیز برای خودتان داشته باشید. هر مهارتی می‌تواند پولساز باشد: طراحی سایت، تدوین ویدئو، تولید محتوا، تعمیر موبایل و … . در کنار همه اینها حتما مهارت فروش و بازاریابی را یاد بگیرید.

۶) درس خواص سیالات مخزن: یکی از اصلی‌ترین و پایه‌ای ترین دروس مهندسی نفت که در تمام نرم‌افزارها و دروس مهندسی نفت کاربرد دارد، درس خواص سیالات مخزن یا همان PVT هست. حتما حتما خیلی خوب این درس را یاد بگیرید.

پیشنهاد آموزشی: آموزش ویدئویی درس خواص سیالات مخزن (بررسی سوالات کنکور ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۲)

پیشنهاد آموزشی: آموزش ویدئویی نرم‌افزار PVTi (شبیه‌سازی خواص سیالات مخزن)

دیدگاهتان را بنویسید