بلاگ

افزایه‌های اسید «Acid Additives»

(عکس مربوط به عملیات اسیدکاری در یکی از چاه‌های ایران می‌باشد که توسط شرکت ملی حفاری ایران در حال اجرا است)

۱) به طور طبیعی اسید بسیار خورنده می‌باشد و باعث آسیب‌هایی می‌شود به همین خاطر افزایه‌هایی به آن اضافه می‌کنیم. افزایه‌های زیادی در حال حاضر در دسترس می‌باشند اما ضدخوردگی‌ها، سورفکتنت‌ها و عامل کنترل یون آهن ضروری‌ترین افزایه‌ها می‌باشند. دیگر افزایه‌های اسیدی انتخابی و دلخواه می‌باشند و در شرایط خاص به کار می‌روند. بایستی قبل از هر کاری سازگاری افزایه‌ها با سیالات سازندی تست شوند. این کار را با گرفتن نمونه از چاه مد نظر و فرستادن آن‌ها به آزمایشگاه مواد شیمیایی، تست‌های سازگاری افزایه‌های مختلف را می‌گیرند. همچنین مقدار مورد استفاده افزایه‌ها را نیز در آزمایشگاه تعیین می‌کنند. معمولاً در دماهای بالا برای کنترل خوردگی علاوه بر افزایه ضدخوردگی از افزایه‌های کمکی ضدخوردگی نیز استفاده می‌کنند.

۲) افزایه ضد خوردگی یک عامل فعال سطحی می‌باشد یعنی روی سطوح جامد جذب می‌شود برای حفاظت از لوله‌ها. این افزایه خوردگی را متوقف نمی‌کند بلکه سرعت واکنش اسید با لوله را بشدت کاهش می‌دهد.

۳) کاربرد ابتدایی سورفکتنت‌ها جلوگیری از تشکیل امولسیون در فعل و انفعالات اسید/نفت می‌باشد. سورفکتنت‌ها مولکول‌هایی‌اند که از دو گروه محلول در نفت و محلول در آب تشکیل شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید