بلاگ

اگر بتوانید اندازه گیری کنید، می توانید بهینه سازی کنید.

فناوری نظارت بر چاه (Well-monitoring technology) به شرکت‌های نفتی کمک می کند تا به داده‌های بیشتری برای افزایش تولید از چاه‌های نفت و گاز دسترسی داشته باشند.

صرف نظر از قیمت هر بشکه نفت، بهینه سازی تولید بسیار مهم است. 

۹۰ درصد از چاه های نفت و گاز جهان به عنوان غیر متصل (unconnected) طبقه بندی می شوند، به این معنی که هنوز به صورت دستی نظارت می شوند. با این حال، می توان مطمئن بود که تعداد قابل توجهی از این چاه ها در مقطعی از عمر خود با مشکل توقف تولید مواجه خواهند شد. در واقع، ۳۳ درصد از چاه‌ها با مشکل یکپارچگی مواجه می‌شوند.

با آمارهایی مانند این، واضح است که نظارت بر چاه باید یک اولویت استراتژیک برای هر شرکت باشد، به ویژه با افزایش قیمت نفت. هرگونه خرابی یا نشت می تواند برای ایمنی، محیط زیست و کسب و کار فاجعه بار باشد.

خواه یک چاه ۱۰ یا ۱۰۰۰ بشکه در روز تولید کند، نظارت بر چاه ها باعث بهبود قابل توجهی در راندمان چاه و کاهش زمان خرابی می شود.

از نظر افزایش تولید نفت، سه مزیت کلیدی استفاده از داده‌های دقیق‌تر چاه وجود دارد.

۱- با پاسخگویی سریعتر به مسائل یکپارچگی، زمان توقف را کاهش دهید.

در طول رونق تولید، مهندسان یک هدف دارند: این که منابع نفتی را در سریع ترین زمان ممکن از زمین خارج کنند. زمان صرف شده برای بررسی یا پایش چاه ها به صورت دستی یا بررسی دقیق اینکه کدام چاه مشکل دارد، زمان تلف شده است. با استفاده از داده‌های به هنگام و فناوری دیجیتال، مهندسان می‌توانند سریع‌تر به مسائل واکنش نشان داده و با آن مقابله کنند و تمرکز خود را به تولید بگذارند.

یک سیستم نظارت خوب می تواند مهندسان را فوراً به سمت چاه هایی هدایت کند که در لحظه نیاز به توجه دارند. 

۲- بهینه سازی تولید با داده

اندازه گیری و نظارت بر تولید نفت با استفاده از داده های دقیق، تولید نفت را بهینه می کند. نظارت چاه این امکان را حتی در چاه‌های کم تولید نیز فراهم می‌کند.

چاه های غیر متصل در بهترین حالت ممکن است دو بار در روز بررسی شوند. در بدترین حالت، هفته‌ها (یا ماه‌ها) می‌تواند بین بررسی‌های چاه فاصله بیفتد. به هر حال، برای مثال، در مورد مسائل مربوط به یکپارچگی، این پتانسیل وجود دارد که زمان و تولید در چاهی که می‌توانست بیشتر تولید کند، از دست برود.

۳- بهبود ایمنی، صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه ها

هزینه رفت و آمدهای مکرر برای نظارت بر چاه‌ها و همچنین مدت زمانی که تیم‌ها برای این رفت و آمدها صرف می‌کنند، می‌تواند به سرعت افزایش یابد. این امر به ویژه در مواردی که چاه‌ها در دریا یا در بخش‌های دور افتاده هستند، صادق است. نظارت بر چاه، هزینه های سفر و زمان غیرضروری مربوط به بازدید از چاه ها را حذف می کند.

فناوری ماهواره همه چیز را برای چاه های غیر متصل تغییر می دهد!

ارزش فناوری نظارت بر چاه به وضوح مشخص است. 

با این حال ۹۰ درصد چاه ها هنوز متصل نیستند و به صورت دستی نظارت می شوند. چرا؟ زیرا نصب فناوری‌های سنتی نظارت بر چاه گران و پیچیده است. آنها برای پاسخگویی به نیازهای اکثر چاه‌ها ساخته نشده‌اند.

راه‌حل Hiber برای این چالش HiberHilo است؛ یک فناوری نظارت بر چاه ماهواره ای. به این معنی است که تولیدکنندگان می‌توانند چاه‌های راه دور، کم‌تولید یا قدیمی را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه از طریق تهیه اشتراک، نظارت کنند.

HiberHilo در سراسر جهان در دسترس است. این راه حل، حسگرهای سرچاهی را از طریق بی‌سیم با انرژی خورشیدی به ماهواره‌ها و سپس به یک API یا داشبورد آنلاین امن تلفن همراه یا دسکتاپ متصل می‌کند که می‌تواند از هر کجای دنیا نظارت شود. سنسورها به طور مرتب قرائت‌ها را ثبت می‌کنند تا وضعیت هر چاهی را به صورت ۲۴ ساعته نمایش دهند. بنابراین مسائلی مانند توقف تولید یا نشت فوراً شناسایی و به سرعت اصلاح می‌شوند.

نظارت بر چاه

هیچ برق محلی مورد نیاز نیست، HiberHilo کاملاً با باتری و خورشید کار می کند. مدل اشتراکی به این معنی است که هیچ هزینه سرمایه ای و هزینه های پنهانی وجود ندارد.

شرکت‌های بزرگ نفتی به فناوری نظارت بر چاه HiberHilo روی آورده اند.

HiberHilo در سراسر جهان برای برخی از بزرگترین شرکت های انرژی جهان عرضه شده است. Shell و Continental در حال حاضر از فناوری نظارت چاه Hiber برای بهبود نظارت از راه دور چاه استفاده می کنند.

شل در واقع یکی از اولین شرکت های بزرگ نفتی بود که به HiberHilo روی آورد. هنگامی که شرکت اکتشاف Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) و شل خواهان روشی بهتر برای نظارت بر یکپارچگی چاه بودند، آنها پروژه مشترکی را برای آزمایش HiberHilo روی یک پروژه متروکه که هنوز به یک سیستم نظارت قدیمی متصل بود، آغاز کردند.

هدف از این آزمایش ارزیابی سرعت و سهولت نصب، مقایسه خروجی سنسور با یک سیستم اندازه‌گیری سیمی موجود و ارزیابی احتمالات آینده این روش بود. هر دو شرکت سیستمی را می خواستند که نصب آن آسان باشد، استفاده از آن آسان باشد و به راحتی قابل اعتماد باشد.

کل نصب کمتر از سه ساعت طول کشید و حسگرها در عرض ۱۵ دقیقه به ماهواره ها متصل شدند. نصب آنقدر سریع بود که مهندسان تخمین زدند که می توانستند ۱۵ نصب دیگر را در همان روز انجام دهند و این روش را حتی در مناطق دورافتاده نیز مناسب می کرد. تیم فنی شل تحت تاثیر رویکرد مبتنی بر ماهواره قرار گرفت.

HiberHilo یک تغییر دهنده بازی برای صنعت نفت و گاز است. تولیدکنندگان می‌توانند چاه‌ها را از طریق اتصال ماهواره‌ای کم‌هزینه و کم مصرف نظارت کنند که نظارت بر چاه را مقرون به صرفه می‌کند و تولید نفت را افزایش می‌دهد، زمان خرابی را کاهش می‌دهد و ایمنی را از طریق دسترسی به داده‌های بهتر بهبود می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید