بلاگ

۵ فناوری که صنعت نفت و گاز را کاملاً متحول می کند

اینترنت اشیاء در صنعت نفت

اینترنت اشیاء (Internet of Things) می تواند به طور کامل صنعت نفت و گاز را متحول کند.

بخش انرژی یکی از پیچیده ترین صنایع در جهان است. اما سرمایه‌گذاری در فناوری‌های دیجیتال – به‌ویژه در اینترنت اشیاء (IoT) – می‌تواند به شما در بهبود کارایی و آمادگی برای عصر جدید انرژی کمک کند.

در اینجا پنج نمونه از راه حل های ساده اینترنت اشیاء که می توانند تأثیر زیادی بر این بخش بگذارند را توضیح خواهم داد.

۱- سنسورهای مانیتورینگ پالایشگاه

پالایشگاه های نفت مکان های پیچیده ای هستند. داده های زیادی برای جمع آوری وجود دارد و جمع آوری آن داده ها به زمان زیادی نیاز دارد. دستگاه های اینترنت اشیاء جمع آوری داده های پالایشگاه را آسان می کنند و به شما امکان می دهند پالایشگاه را به صورت به‌هنگام نظارت کنید. هنگامی که یک سنسور را نصب کردید و آن را به یک سیستم پشتیبان متصل کردید، می‌توانید به طور منظم داده‌ها را ببینید، نه فقط زمانی که کارمندان شما داده‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند. دستگاه های اینترنت اشیاء همچنین نواحی صعب العبور را در یک پالایشگاه قابل اندازه گیری می کنند. پس از نصب سنسور، مهندسان هرگز نیازی به خزیدن روی دست ها و زانوهای خود برای اندازه گیری مجدد ندارند.

۲- مانیتورینگ مخازن ذخیره با استفاده از سنسورها

یک مخزن ذخیره نفت دارید، اما هرگز نمی دانید که چه زمانی باید یک کامیون را برای خالی کردن یا پر کردن آن بفرستید؟ اینترنت اشیاء می تواند کمک کند، حتی در مکان های دور. فقط یک سنسور روی مخزن نصب کنید، آن را به سیستم لجستیک خود متصل کنید و هشدارهای خودکار را برای پر شدن یا خالی شدن مخزن تنظیم کنید.

۳- مانیتورینگ ولهد از راه دور

متأسفانه، سایت های تولید نفت و گاز همیشه در مکان های راحت الوصول نیستند و در مناطقی که اتصال اینترنتی وجود ندارد، شرکت‌ها برای نظارت دستی چاه‌ها به تیم‌هایی از مهندسان متکی هستند. اینترنت اشیاء داستان را تغییر می‌دهد و به مهندسان این امکان را می‌دهد که داده‌های بهتر و دقیق‌تری را به دست آورند. بنابراین آلودگی کمتر، هزینه کمتری که برای سفر خرج می شود و استرس کمتری در مورد جمع آوری داده ها وجود دارد.

۴- دوقلوهای دیجیتال

دوقلوهای دیجیتال (Digital twins) مدل مجازی یک چاه نفت موجود است. این مدل ها داده ها را از حسگرهایی که روی چاه موجود قرار گرفته اند جمع آوری می کنند. مهندسان می توانند از این داده ها برای اجرای شبیه سازی ها استفاده کنند و ببینند که چگونه یک چاه به فشارهای مختلف پاسخ می دهد. یک دوقلوی دیجیتال به شما امکان می‌دهد بفهمید که در کجای چاه شما نقاط ضعف وجود دارد و به شما اجازه می‌دهد تا قبل از بروز اتفاق، یک برنامه تعمیر را ارائه دهید.

۵- دستگاه های مدیریت حفاری

حفر چاه نفت هرگز کار ساده ای نیست. اما اینترنت اشیاء آن را کارآمدتر می کند و در عین حال خطرات را به حداقل می رساند. هنگامی که از حسگرهای هوشمند استفاده می کنید، تیم شما می تواند به طور فعال روند حفاری را نظارت کند. اگر خطایی وجود داشته باشد، مهندسان از قبل به خوبی می دانند و می توانند یک مشکل را قبل از تبدیل شدن به یک فاجعه حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید