بلاگ

با تسریع انتقال انرژی، فضا برای مهندسان نفت بازتر می شود!

گذار انرژی

انتقال انرژی (energy transition) سریعتر از آنچه پیش بینی میشد در حال شتاب گرفتن است. مهندسان نفت با آموزش فنی عمیق، دانش عملیاتی و تجربه کار با مجموعه متنوعی از کارگران، مهارت‌های قابل انتقالی دارند که در طراحی سیستم انرژی آینده حیاتی است.

در این پست، شش فرصت در بخش نفت و گاز را برای مهندسان نفت بیان می کنم تا در آینده ای پاک تر کار کنند.

۱) مدیریت متان و حذف فلر

انتشار متان از صنعت نفت و گاز حدود ۸۴ برابر بیشتر از تمام خودروهای سواری و کامیون های باری جهان در یک سال بر اقلیم آب و هوایی اثر می گذارد. علاوه بر این، متان فقط یک موضوع زیست محیطی نیست، بلکه یک موضوع عملیاتی است که نشان دهنده مسائل ایمنی و از دست رفتن درآمدهای ناشی از نشت و هدر رفت جریان گاز است.

شغل های جدید در حال ظهور: با افزایش مقررات و بررسی دقیق انتشار گازهای متان، تقاضای زیادی برای شغل های زیر وجود خواهد داشت:

  • environmental engineers
  • field engineers
  • data scientists

۲) از رده خارج کردن Orphan Oil and Gas Wells

در حال حاضر، ده ها هزار چاه نفت و گاز یتیم به طور رسمی در حال ایجاد خطرات زیست محیطی برای مردم هستند. “چاه های یتیم” چاه هایی هستند که با گذشت زمان غیراقتصادی شدند و بدون اینکه به طور ایمن از رده خارج شوند رها شدند. بر اساس مقاله ای که در مرکز سیاست جهانی انرژی دانشگاه کلمبیا منتشر شده است، بستن چاه های یتیم می تواند منجر به ۱۲۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ شغل با درآمد خوب شود. برنامه بازسازی یک میلیارد دلاری دولت کانادا در آلبرتا شاهد افزایش تقاضا برای ناظران و مهندسان چاه (wellsite supervisors and engineers) در شرکت هایی مانند Capstone Abandonments و Western Petroleum Management بوده است. 

شغل های جدید در حال ظهور: فرصت پرداختن ایمن به چاه‌های یتیم، استفاده مستقیم از مهارت‌های مهندسی چاه که در اختیار اپراتورها و شرکت‌های خدمات میدان نفتی است، بسیار ارزشمند می شود.

۳) جذب و ذخیره‌سازی کربن

بسیاری از سناریوهای معتبر برای دستیابی به صفر خالص (net zero) به نقش قوی برای جذب، استفاده و ذخیره کربن (CCUS) متکی هستند. با این حال، مقدار زیادی نوآوری مورد نیاز است تا جذب و ذخیره کربن در مقیاس بالا امکان پذیر شود و نگرانی های مربوط به نشت برطرف شود. شرکت هایی مانند Shell و Occidental به طور فزاینده ای دانش خود را برای افزایش موفقیت آمیز فناوری CCUS به کار می برند.

شغل های جدید در حال ظهور: زمین شناسان، مهندسان مخزن و مهندسان چاه دارای مهارت ها و تجربه های تخصصی از کارهای اکتشاف و تولید گذشته هستند که در غلبه بر چالش های فنی و کاهش هزینه ذخیره سازی CO2 در مخازن حیاتی خواهد بود. علاوه بر این، مهندسان فرآیند در صنعت نفت و گاز در حال حاضر بر فرآیندهای جداسازی گاز تسلط دارند و آنها را به خوبی آماده می کند تا در این حوزه کاری آینده مشارکت کنند. در نهایت، انتقال تخصص مهندسی چاه از صنعت CO2-EOR به صنعت ذخیره سازی CO2 مهم است. این شاخه از دانش نفتی را می توان برای کمک به راه حل های جذب کربن به کار گرفت.

۴) تبدیل پالایشگاه ها/پتروشیمی ها

با تغییر به سمت وسایل نقلیه الکتریکی و تقاضا برای سوخت های پاک تر در خودروها، هواپیماها و گرمایش مسکونی و تجاری، شرکت ها به طور فزاینده ای به دنبال بهبود عملیات در پالایشگاه ها و تبدیل پالایشگاه ها برای تولید خروجی های جدید مانند دیزل تجدید پذیر و هیدروژن هستند. شرکت‌هایی مانند Marathon Petroleum و Phillips 66 که به طور فزاینده‌ای پالایشگاه‌های خود را به تولید سوخت زیستی (biofuel) تبدیل می‌کنند، برای مدیریت این تبدیل‌ها به متخصصان HSE بیشتری نیاز دارند.

شغل های جدید در حال ظهور: پالایشگاه های آینده چندین فرصت جدید برای مهندسان ارائه می دهند تا در بهینه سازی فرآیند و همچنین کنترل کیفیت کمک کنند تا اطمینان حاصل شود که محصولات پالایشگاهی دارای حداقل ردپای زیست محیطی و بهداشتی هستند.

۵) نوآوری در مواد جدید

با شناخت روزافزون اثرات زیست محیطی و بهداشتی دسته خاصی از مواد پتروشیمی، تقاضای فزاینده ای برای پلاستیک های زیستی (bio-based plastics) و سایر جایگزین ها وجود دارد که می توانند ردپای محیطی کمتری داشته باشند و راحت تر بازیافت یا کمپوست شوند. شغل های نوآوری مواد در شرکت‌هایی مانند Dow DuPont و Danimer همچنان در حال رشد هستند و نیاز به دانشمندان و مهندسین زنجیره تأمین روز به روز بیشتر می شود.

شغل های جدید در حال ظهور: مهندسی علم مواد نیازمند بررسی های ایمنی و بهداشتی است تا اطمینان حاصل شود که مواد جدید نه تنها با استانداردهای عملکرد مطابقت دارند، بلکه بار زباله را نیز کاهش می دهند.

۶) زمین گرمایی

مهارت های بسیار تخصصی نفت و گاز مانند حفاری، تکمیل و مهندسی مخازن برای شرکت ها هزاران دلار برای آموزش یک مهندس هزینه دارد. همین مهارت‌ها به طور گسترده در بخش رو به رشد انرژی‌های تجدیدپذیر زمین گرمایی قابل استفاده هستند، و این امر را برای شرکت‌ها جذاب می‌کند که نیروی کار مهندسی خود را به این سمت هدایت کنند. 

شغل های جدید در حال ظهور: بخش زمین گرمایی فرصت های متعددی را برای مهندسان نفت و گاز فراهم می کند تا از مهارت های خود در مهندسی مخازن و عملیات، به ویژه حفاری چاه های عمیق، پیچیده و زمین گرمایی استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید