بلاگ

آموزش مدلسازی چاه (بخش ۸): تکمیل چاه عمودی و افقی

تکمیل چاه

در بخش دوم آموزش جامع مهندسی بهره‌برداری تحت عنوان “تعمیر و تکمیل چاه” در حدود دو ساعت و نیم به بررسی انواع تکمیل چاه، معرفی بخش‌های مختلف رشته تکمیل، بررسی انواع شماتیک درون‌چاهی و ولهد چاه‌های ایران و انواع تعمیر چاه‌های ایران پرداخته‌ام.

آموزش جامع مهندسی بهره‌برداری با رویکرد صنعتی

تکمیل چاه عمودی

جریان سیال از مخزن به ته چاه را با استفاده از مدل‌های IPR مدل می‌کنیم. شماتیک دهانه چاه عمودی در نرم‌افزار پایپ‌سیم به صورت زیر نمایش داده می‌شود:

تکمیل چاه

تکمیل چاه افقی

PIPESIM از معادلات عملکرد مخزن و افت فشار چاه برای محاسبه دبی تولید در طول چاه استفاده می‌کند. این نرم‌افزار انواع تکمیل زیر را پشتیبانی می‌کند:

  • تکمیل تک نقطه (Single point): فرض می‌شود که جریان ورودی از مخزن فقط در پاشنه چاه (heel) اتفاق می‌افتد (هیچ افت فشاری در طول تکمیل افقی محاسبه نمی‌شود).
  • تکمیل توزیع شده (Distributed): عملکرد جریان ورودی از مخزن به صورت شاخص بهره‌دهی (PI) در واحد طول بیان می‌شود که می‌توانیم به طور مشخص مقدارش را اختصاص بدهیم (Distributed PI) و یا محاسبه شود. در این حالت PIPESIM افت فشار را در امتداد تکمیل افقی محاسبه می‌کند. در معادلات مربوط به این حالت، تأثیر نسبت نفوذپذیری عمودی / افقی، اسکین تکمیل و ضخامت مخزن در نظر گرفته می‌شود.

چاه افقی

در پست بعدی (این لینک) در مورد چاهی که دارای تکمیل چند لایه (Multilayer Completion) است توضیحاتی خواهم داد.

پیشنهاد آموزشی: آموزش آنالیز عملکرد چاه با استفاده از نرم‌افزار پایپ‌سیم (Pipesim)

دیدگاهتان را بنویسید