بلاگ

تجربه مهاجرت تحصیلی یکی از دوستان نفتی به کشور ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

با توجه به سوالات زیاد شما پیرامون شرایط مهاجرت تحصیلی و کاری، از یکی از دوستان نفتی درخواست کردم که تجربیات خودش از مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا را با ما به اشتراک بگذارند.

سلام استاد سلمانی عزیز

داستان مهاجرت من تقریباً از فروردین سال ۱۴۰۰ شروع شد و چون من هدفم برای کانادا بود باید نمره زبان بالا میگرفتم و در همین حین هم سال آخر کارشناسی بودم و‌ درگیر انجام پروژه و امتحانات.

از طرفی هم حدود خرداد باید کم کم cv را آماده می‌کردم برای ایمیل زدن.

با اینکه برای ارشد فاند کم هست من ۳ تا دانشگاه را انتخاب کردم از کانادا برای ایمیل زدن به اساتیدش برای فاند.

اما خب همیشه تو مهاجرت پلن B هم باید داشت و من دانشگاه لئوبن اتریش و دلفت هلند و پلیتکنیک ایتالیا را انتخاب کردم که اپلای کنم برای اونا هم و دانشگاه ابردین اسکاتلند.

خلاصه تا آبان یک استاد از دانشگاه کلگری بهم اوکی داد.

من رزومم تقریبا خوب بود و نرم‌افزارها را بلد بودم. مقاله داخلی هم یه دونه داشتم اما ISI نه. کارهای پژوهشی هم داشتم. یکیش با یه استاد ایرانی توی استرالیا بود.

برای گرفتن فاند باید رزومه و یه SOP خوب نوشت مختص اون استاد. باید مقاله‌های اون استاد را بخونیم و با ریسرچ اینترست خودمون تطابق بدیم و اگر واقعا توانایی کار داشتیم استاد را انتخاب کنیم.

من خیلی ایمیل زدم هم به کانادا هم به دانشگاه‌های اروپا. بعد از یه مصاحبه خیلی جزئی با استاد، گفتم که میتونم فاندی هم دریافت کنم؟ که گفت بله، و گفتم شهریه را هم میشه ویو کرد یا نه که گفتن با کمیته راجع بهش صحبت میکنن که متاسفانه نشد که شهریه را ویو کنن و من پلن کانادا را کلا کنسل کردم چون سالیانه ۳۰ هزار دلار شهریه دانشگاهم بود و خب من توانایی پرداختشو نداشتم.

خلاصه تمرکزمو گذاشتم روی اروپا.

از بقیه دانشگاه‌هایی که اپلای کرده بودم توی اروپا همه پذیرش گرفتم اما چون منبع مالی محدوی داشتم و اکثرا اروپا بدون فاند هست ایتالیا را انتخاب کردم چون ارزون‌تر بود.

توی کشورهای شمال اروپا مخصوصا نروژ و سوئد هزینه زندگی به شدت بالاست و خب واقعا سخته که بخوای با هزینه شخصی اونجا زندگی کنی و درس بخونی.

یکی از دوستان من که هلند هست هم سلف فاند اونجاس و خب واقعا الان شرایطش مناسب نیست با اینکه کار جنرال هم میکنه.

ایتالیا خوبی که داره اینه که تقریبا ارزون تر هست از بقیه کشور ها. از طرفی هم دانشگاه ما بر اساس سایت QS توی رشته نفت ۱۶ دنیاس و خب باعث شد من بین اتریش و ایتالیا اینجا روا انتخاب کنم. هزینه متوسط زندگی الان اینجا نزدیک ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماهه یک زندگی عادی.

کار جنرال هم اگر زبان ایتالیایی بلد باشین پیدا میشه و ساعتی ۹.۵ یورو حقوقش هست.

خوبیه اروپا هم اینه که توی شینگن به راحتی جابجا میشین و برای بعد تحصیل هم مشکلی نداره که کشور دیگه ای اگر کار پیدا کردین بخواین برین.

یکی از شرکتای خوب نفتی (Eni) هم برای ایتالیاس که اکثرا بچه‌های نفتی اونجا مشغولن بعد از تحصیل.

 

پیشنهاد برای مطالعه: چطور رزومه‌ای بنویسیم که مصاحبه کننده را ترغیب کند تا ما را به مصاحبه دعوت کند؟

دیدگاهتان را بنویسید