بلاگ

آموزش های صنعت-محور؛ یک نیز حیاتی

آموزش مهندسی نفت

بدون شک شما هم به خالی بودن جای آموزش های صنعت-محور در دانشگاه های کشور پی برده اید. البته این احساس کمبود در همه دانشگاه های دنیا وجود داره و مختص به ایران نیست. 

اساتید یک سری فرمول و مباحث قدیمی و بدون کاربرد را مرتباً در هر ترم تکرار می کنند و دانشجو هم بدون کمترین انگیزه ای آن ها را شب امتحان می خواند و بعدش مدرک را میگیرد و خداحافظ. 

پیشنهاد برای مطالعه: دانشگاه محلی برای تفریح است و نه مهارت‌آموزی

مهندسی نفت یکی از رشته هایی است که مفاهیمی که در دانشگاه می خوانید خیلی به آن چیزی که بعدا در کار می بینید نزدیک است. مثلاً درس چاه آزمایی را اگر یک نفر خیلی کاربردی به شما تدریس کند بعدا هم در هنگام تفسیر داده های چاه آزمایی متوجه می شوید که دقیقا همان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

جو هم به گونه ای است که هرکس می خواهد در زمینه آموزش مهندسی نفت فعالیتی کند یک راست می رود سراغ آموزش کنکور ارشد و دکترا. یک روزی این زمینه نیاز بود ولی الآن نیاز اصلی، آموزش های مرتبط با صنعت است. آموزش هایی که واقعا بتوانند مفاهیم اصلی را منتقل کنند و مهارت افراد را ارتقا بدهند.

همه نرم افزارها صرفا ابزار کار هستند و پیش از هر چیز باید مفاهیم را به خوبی فرا گرفت. 

به نظر من برای اینکه آموزش های در دانشگاه خشک و بی روح نباشند، بهتر است که تمام مفاهیم به همراه کاربرد آن ها در صنعت آموزش داده بشوند.

لازمه این کار این است که افراد شاغل در صنعت نیز به محیط دانشگاه ورود کنند. افرادی که شهوت مقاله دادن ندارند و انجام کارهایی که خروجی عملی بدهد برایشان در اولویت اول است. 

پیشنهاد برای مطالعه: بازی کثیف مقاله‌سازی در مهندسی نفت!

پیشنهاد برای مطالعه: تولید محصول به جای انباشت علم + نمونه موردی

دیدگاهتان را بنویسید