بلاگ

چگونه می‌توانم مشاور فنی شرکت‌های نفتی شوم؟ (نقشه راه)

مشاوره مهندسی نفت

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که در سال‌های آینده و پس از کسب تجربه کاری مناسب، چگونه می‌توانید به یک مشاوره فنی مشهور در صنعت نفت تبدیل شوید؟

برای یافتن پاسخ به این سوال در اینترنت جستجو کردم و انتقال تجربیات یک مشاور حفاری برایم جالب بود. در ادامه برای شما هم خواهم نوشت.

صنعت نفت و گاز (O&G) یک صنعت گسترده با تعداد زیادی حوزه‌های کاری است. بنابراین برای هر حوزه مشاورانی وجود دارد. شما باید بفهمید که به کدام حوزه می‌خواهید مشاوره بدهید.

مشاور شدن چیزی است که در طول زمان به دست می‌آورید. در کاری که انجام می‌دهید واقعاً خوب شوید و سپس مشاور شوید. شما واقعاً باید بر حوزه خود مسلط شوید. در O&G باید تجربه کاری زیادی داشته باشید.

بنابراین، شما نمی‌توانید یکدفعه شروع به مشاور شدن کنید. این مسیری است که باید در حین کار آن را بسازید. شما باید در پروژه‌های مرتبط کار کنید، با افراد زیادی کار کنید، چیزهای زیادی را ببینید و تجربه کنید، و بعد از اینکه بیشتر آنها را دیدید، می‌توانید مشاور باشید. 

 

مشاوران شرکت‌های نفتی یکی از سه مورد زیر هستند:

  1. بازنشسته از یک شرکت بزرگ نفتی یا سرویس کمپانی؛
  2. دارای ۱۰-۱۵ سال تجربه قوی با سابقه تأثیرگذاری بر پروژه‌هایی که برای آنها کار کرده‌اند و کسب نتایج عالی
  3. افرادی که کمتر از ۱۰ سال تجربه دارند اما تا حدی این کمبود تجربه را با عناوین علمی فانتزی، مهارت‌ها، تجربه کاری متنوع و/یا کار در یک پروژه پیچیده و بی‌نظیر جبران می‌کنند.

از شما انتظار می‌رود که دانش عمیق و گسترده‌ای در مورد تخصصی که می‌خواهید برای آن مشاوره بدهید، داشته باشید.

اگر داشتن تخصص فنی، اخلاق کاری، و مهارت‌های نرم را بدیهی فرض کنید، در نهایت تنها عامل کلیدی که شانس شما را به عنوان مشاور تعیین می‌کند، جو بازار است. درست است که “بهترین” افراد هنوز در روزهای سخت کار می‌کنند، و شبکه‌سازی مهم است (هنوز ۶۰-۷۰٪ افراد از طریق دهان به دهان شغل می‌گیرند)، اما من به شما تضمین می‌دهم که در شرایط بد قیمت نفت، بسیاری از بهترین مشاوران و کارکنان صنعت O&G بیکار می‌شوند.

برعکس، زمانی که بازار داغ است (قیمت بالای نفت و شرایط  سیاسی خوب) افراد جوان و باهوش زیادی به عنوان مشاور استخدام می‌شوند. در گذشته، تنها افرادی که به دسته ۱ و تعداد کمی از ۲ تعلق داشتند می‌توانستند مشاور باشند و نرخ‌های بالای روز را دریافت کنند، اما زمانی که در سال ۲۰۰۶ مشاوره را شروع کردم، یکی از جوان‌ترین افراد در صنعت بودم.

خویشاوندگرایی همیشه وجود خواهد داشت و شما نمی‌توانید کاری در مورد آن انجام دهید، مگر اینکه سر خود را پایین بیندازید و سخت کار کنید.

برخی می‌گویند مشاوران همیشه جابجا می‌شوند و هیچ مسئولیت یا علاقه خاصی به کیفیت و اهداف بلند مدت اپراتور ندارند. من می‌گویم که یا صداقت، مسئولیت‌پذیری و احساس مسئولیت دارید یا ندارید. اگر از سازمان یا نحوه برخورد با شما ناراضی هستید، به محض اینکه شغل بهتری پیدا کردید آن را ترک کنید.

من می‌گویم، به‌عنوان یک مشاور، باید حتی کارآمدتر باشم، زیرا من به ازای هر ساعت برای چیزی که معمولاً عملیاتی است و ضرب‌الاجل دارد، از مشتریان هزینه می‌گیرم و نمی‌خواهم آن‌ها برای زمانی که برای گشت‌و‌گذار در اینترنت صرف می‌کنم، هزینه پرداخت کنند.

در کسب و کار مشاوره (consultancy business)، شما برای هر کاری که انجام می‌دهید و می‌گویید، شهرت خود را به خطر می‌اندازید، و از آبروی خود مایه می‌گذارید. به عنوان یک مشاور، اگرچه قدرت تصمیم‌گیری ندارم، اما به دلیل ارتباط با مشتری و این واقعیت که معمولاً فقط در صورتی با من تماس گرفته می‌شود که منابع کمی داشته باشد و فکر کند می‌توانم تفاوت ایجاد کنم و راه‌حل‌های خوبی ارائه دهم، احساس کمک بیشتری می‌کنم.

بنابراین، چگونه می‌توانم به یک مشاور در صنعت نفت تبدیل شوم؟ (این شامل هم کارهایی است که من از ابتدا انجام داده‌ام و هم چیزهایی که به سختی یاد گرفته‌ام):

۱) یک مدرک فانتزی و شیک با شهرت بین‌المللی دریافت و در رزومه خود بیاورید، این می‌تواند یک دوره تحصیلات تکمیلی باشد. شما چیزهای زیادی یاد می‌گیرید، شرکت‌ها آن را دوست دارند زیرا نشان می‌دهد که دانش و مهارت‌های اساسی مورد نیاز برای برتری، شخصیت و اراده و مهارت‌های نرم مناسب را دارید. همچنین باعث اعتبار و خوش‌نامی بیشتر شما می‌شود و در تمام دوران کاری خود به آن نیاز خواهید داشت. در مصاحبه‌ها اغلب دانش فنی را بدیهی می‌دانند و بر شخصیت و مهارت‌های شما تمرکز می‌کنند که یک مزیت بزرگ است.

۲) به یک شرکت بزرگ نفتی یا سرویس کمپانی بپیوندید. لزومی ندارد که این اولین و آخرین شغل شما باشد، اولویت مشغول بودن و کسب تجربه مرتبط است، اما تا زمانی که بتوانید در یک حوزه اصلی متمرکز شوید به تلاش خود ادامه دهید.

۳) از آموزش و تجربه حداکثر استفاده را ببرید، تلاش کنید تا روی پروژه‌های چالش‌برانگیز، فناوری‌های جدید، تحقیق و توسعه و عملیاتی بودن کار کنید. فقط مفید باشید!

۴) پشت سر افراد حرف بد نزنید، هوش هیجانی و زبان بدن را یاد بگیرید، سخنرانی در جمع را تمرین کنید.

۵) در معرض دید بین‌المللی قرار بگیرید. این شما را آگاه‌تر، باهوش‌تر، زبان‌ها را یاد می‌گیرید، انعطاف‌پذیر و سازگارتر می‌شوید و حلال بهتری برای مشکلات می‌شوید. همچنین به شغل و زندگی شخصی خود چاشنی می‌دهید و احتمال اینکه از کار خسته نشوید بسیار بیشتر است.

۶) مقالات و کتاب‌ها را بخوانید، به SPE و/یا جوامع دیگر بپیوندید، خود را مفید و مورد نیاز کنید. چند مقاله فنی بنویسید.

۷) بسته به بازار کار و رزومه تان، ۱۰ سال فرصت دهید و در این راه استوار باشید.

۸) اگر ذهن کارآفرینی و/یا مخاطبین خوبی دارید، سرمایه‌گذاری‌های جدیدی را کشف خواهید کرد: شرکت خدماتی خود، خرید تجهیزات برای اجاره دادن، جستجوی سرمایه‌گذاران، خدمات واسطه‌گری و غیره. بدون شک پول واقعی در ایجاد و رشد یک سرویس کمپانی است، به ویژه در زمینه مشاوره یا اجاره تجهیزات (عملیات عمرانی، تدارکات، تولزهای درون چاهی، تصفیه زباله).

 

پیشنهاد ویژه بعد از مطالعه این مطلب: آموزش شبکه‌سازی تخصصی از طریق سایت لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید