بلاگ

۷ مرحله ایجاد یک کسب و کار مبتنی بر خدمات (درآمد جانبی)

شاید شما هم از جمله افرادی باشید که از کار کردن در شرکت‌های پیمانکاری با حقوق ناچیز و ساعت کاری بالا خسته شده‌اید و مدام این فکر در ذهن شما گذر می‌کند که چطوری راه درآمد جدیدی بسازم و از کار در این شرکت‌های پیمانکاری رها شوم!

به هر حال هر کسی توانایی طراحی زندگی خودش را دارد.

در اینجا می‌خواهم مرحله به مرحله روش خلاص شدن از شر کار روتینی که هم اکنون داری و سپس گذار به سمت کاری که رئیسش خودت باشی را به شما بگویم.

اگر این ۷ مرحله را مو به مو اجرا کنید، یک سال دیگر وضعیت خیلی بهتری خواهید داشت.

۱) کار فعلی را به هیچ عنوان از دست ندهید و فعلا آن را ادامه بدهید. همین حقوق اندک کار فعلی می‌تواند تا حدودی مخارج ضروری زندگی شما را تأمین کند و شما با خیال آسوده مراحلی که خواهم گفت را اجرا کنید.

۲) یک جدول زمانی (Timeline) تهیه کنید. برای خودتان تعیین کنید که هدفت شما چیست و در چه تاریخی می‌خواهید از شغل فعلی خارج شوید. این جدول زمانی شما را ملزم به کار و متعهد به ادامه مسیر می‌کند.

۳) یک مهارت با ارزش بالا پیدا کنید. منظورم مهارتی است که افرادی کمی این مهارت را بلد هستند، ارزش زیادی برای دیگران ایجاد می‌کند و درآمدزایی خوبی هم دارد. مهارتی باشد که مردم حاضر باشند ساعتی حداقل ۵۰۰ هزار تومان برای آن بپردازند.

۴) یک کسب و کار مبتنی بر خدمات ایجاد کنید (Service-based business). در ابتدای کار پیدا کردن مشتری کار دشواری است. اما شما می‌توانید خدمات خود را برای مدتی رایگان ارائه دهید. در صورتی که کیفیت کار شما خوب باشد، این افراد تبلیغات دهان به دهان انجام می‌دهند. به مرور زمان که مهارت شما بیشتر می‌شود، نرخ دستمزد شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

۵) افراد همفکر خود را پیدا کنید. شما باید شبکه خود را گسترش دهید.

۶) شغل قبلی را ترک کنید. اگر مراحل قبلی را به خوبی انجام داده باشید و درآمد کار جانبی شما هزینه تمام مخارج شما را پوشش دهد، حال وقت ترک کار قبلی فرا رسیده است.

۷) از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. تمام تمرکز خود را روی بازار بگذارید. شما باید مدام مشتری‌های جدیدی پیدا کنید. خدمات خود را دائماً به دیگران معرفی کنید.

 

وقتی این فرایند را برای یک بیزینس انجام دادید، حال می‌توانید همین مراحل را برای بیزینس‌های جدید تکرار کنید و راه‌های درآمدی بیشتری برای خود ایجاد کنید.

 

پیشنهاد ویژه برای مطالعه: ۷ مهارت با درآمد بالا که ارزش یادگیری در سال ۱۴۰۲ را دارد

دیدگاهتان را بنویسید