بلاگ

آموزش نرم‌افزار پراسپر (Prosper)

آموزش نرم افزار پراسپر

نرم‌افزار پراسپر کاربردی‌ترین نرم‌افزار گرایش مهندسی بهره‌برداری است و اکثر شرکت‌های اروپایی و ایرانی برای مدلسازی ستون چاه از نرم‌افزار پراسپر استفاده می‌کنند. به همین دلیل نرم‌افزار پراسپر در بین مهندسان بهره‌بردار اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد.

جالب اینجاست که در اکثر آگهی‌های استخدامی شرکت‌های قدر بین‌المللی، تسلط به نرم‌افزار پراسپر و به طور کلی پکیج IPM نه تنها یک مزیت بلکه از اوجب واجبات است. بنابراین یادگیری دقیق نرم‌افزار پراسپر به همه دانشجویان مهندسی نفت (به خصوص گرایش‌های مهندسی مخزن و مهندسی بهره‌برداری) اکیداً توصیه می‌شود.

پیشنهاد ویژه: آموزش جامع مهندسی بهره‌برداری (با رویکرد صنعتی)

به عنوان مثال به یکی از آگهی‌های جدیدی که در لینکدین منتشر شده و عکس آن را در زیر قرار داده‌ام دقت کنید:

آموزش نرم افزار پراسپر

اگر یک چاه به تازگی حفاری شده باشد و اطلاعات فشاری و حتی سیال را نداشته باشیم، یکی از مباحث بسیار مهم در شبیه‌سازی چاه این است که بدانیم چاه مورد نظر برای آنکه بتواند دبی تولیدی و فشار سر چاهی مورد نیاز برای انتقال تا واحد بهره‌برداری را داشته باشد، تحت چه شرایطی باید تولید کند. منظور از چه شرایطی این است که آیا این چاه به صورت طبیعی می‌تواند این کار را انجام دهد یا اینکه نیاز به روش‌های فرازآوری مصنوعی هست؟ اگه روش طبیعی جوابگو هست آیا بدون نیاز به لوله مغزی و رشته تکمیلی می‌تواند تولید کند یا خیر باید لوله مغزی مناسب نصب بشود؟ اگر لوله مغزی می‌خواهد بایستی چه قطری داشته باشه؟ اگر قطر بهینه شد چه طولی از لوله مغزی مناسب‌تر است؟ علاوه بر بحث بهینه تولید، بحث هزینه هم هست. اگر این موارد را از قبل مشخص نکنیم، امکان این وجود ندارد که حفاری را تکمیل کنیم و چاه را همینجوری به امان خدا رها کنیم.

بنابراین، بدون شک شبیه‌سازی لازم است و دقیقا زمانیکه حفاری چاه به مرحله‌ای رسید که وارد مخزن شدیم آن موقع ما شبیه‌سازی را انجام خواهیم داد و نتایج را درنظر می‌گیریم. نکته مهم این است که برای چاه‌های تازه حفاری شده ما چون اطلاعات را نداریم مثل خواص سیال، اطلاعات فشاری و …، با توجه به یک چاه مشابه این کار را می‌کنیم که بایستی به درستی انتخاب شود.

گاهی اوقات هم ممکن است که یک چاهی وجود داشته باشد که مدت‌ها از یک لایه تولید کرده و حالا به هر دلیلی تحت تعمیر قرار گرفته و برای ادامه تولید از یک لایه دیگر آماده شده است. در این شرایط فشار و اطلاعات سیال لایه قبلی خیلی متفاوت‌تر از اطلاعات جدید است، بنابراین نیاز به شبیه‌سازی داریم که آیا آن تکمیل قبلی که در چاه استفاده شده برای این شرایط جدید جوابگو هست یا خیر؟ بنابراین بعد از تعمیر و تکمیل با دکل روی یک چاه که شرایط تولیدی آن عوض شده هم نیاز به شبیه‌سازی داریم.

نکته مهم دیگر اینکه برای بعضی از میدان‌ها با توجه به شناختمان می‌دانیم که برای آینده نیاز به تزریق گاز و فرازآوری مصنوعی دارند پس ما از همان اول این را درنظر می‌گیریم و با شبیه‌سازی محل نصب شیرهای تزریق و آنالیز روی پارامترهای گس لیفت را انجام می‌دهیم هرچند می‌دانیم که بعدها نیاز می‌شود اما به دلیل بحث هزینه، ما از همان اول رشته تکمیلی که شیرهای تزریق بر روی آن تعبیه شده را داخل چاه می‌رانیم.

بنابراین بحث شبیه‌سازی شرایط تولیدی چاه اهمیت بسیار زیاد و انکار ناپذیری دارد و کسی که می‌خواهد در زمینه مهندسی بهره‌برداری کار کند حتما باید مسلط باشد. به جرأت می‌توانم بگویم که به راحتی با نرم‌افزار می‌توان تغییرات را به صورت ملموس مشاهده کرد؛ یعنی اگه یک چاه واقعی را شبیه‌سازی کنیم و شرایط با واقعیت تطبیق پیدا کند می‌شود با تغییر مثلا سایز چوک تغییرات درون ستون چاه مثل نقطه شروع ازاد شدن گاز، تغییر گرادیان‌های داخل ستون، تغییر رژیم جریانی داخل چاه و … را به صورت ملموس دید و حس کرد.

پکیج نرم‌افزاری IPM شامل مجموعه نرم‌افزارهای

  • PROSPER
  • RESOLVE
  • GAP
  • MBAL
  • REVEAL
  • PVTP

می‌باشد. از این پکیج برای ایجاد مدل یکپارچه تولیدی استفاده می‌شود.

نرم‌افزار پراسپر برای مطالعه و شبیه‌سازی جریان سیالات در چاه به کار می‌رود و این امکان را فراهم می‌آورد که عملیاتی مانند فرازآوری مصنوعی را نیز طراحی کنیم.

مهم نیست که الآن وضعیت بازار نفت خوب است یا نه، کار هست یا نه، دانشگاه خوبی درس می‌خوانید یا یک دانشگاه متوسط رو به پایین، چه شهری زندگی می‌کنید، استادتان چه کسی هست و …، شما تنها نیاز به یک لپ‌تاپ و اینترنت دارید تا بتوانید امکاناتی که در هر گوشه از این دنیا هست را تجربه کنید.

دوره آموزش ویدئویی نرم‌افزار پراسپر این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا بتوانید به مفاهیم مهندسی بهره‌برداری (مانند نمودارهای عملکرد، تکمیل چاه، تطبیق داده‌ها و …) تسلط بیشتری پیدا کنید و تمام آن‌ها را به صورت عینی در نرم‌افزار مشاهده نمایید.

این دوره آموزشی یک فرصت مناسب برای یادگیری نرم‌افزار بسیار کاربردی پراسپر با حداقل هزینه می‌باشد که برای دانشجویان گرایش‌های مهندسی مخازن و بهره‌برداری و همچنین افراد شاغل در صنعت بسیار مورد نیاز است.

پیشنهاد: دانلود User Manual نرم افزار پراسپر (ورژن ۱۵)

 

با تهیه این دوره چه فایل هایی را دریافت می‌کنید:

  • فایل ویدئویی آموزش نرم‌افزار پراسپر (۴ ساعت)
  • حدود ۸۶۰ اسلاید بسیار جدید آموزش نرم‌افزار پراسپر (تهیه شده توسط مهندس مخزن شرکت نفت قطر در سال ۲۰۲۱)
  • فایل PDF کتاب آنالیز گره‌ای

مدرس: صادق سلمانی

با شروع یادگیری، یک کلیک فاصله دارید. همین حالا شروع کنید.

آموزش نرم‌افزار پراسپر

قیمت: ۳۸۹ هزار تومان

پیشنهاد کاربردی بعد از مطالعه این مطلب: آموزش جامع مهندسی بهره‌برداری (با رویکرد صنعتی)

پیشنهاد کاربردی بعد از مطالعه این مطلب: آموزش ویدئویی نرم افزار پایپ‌سیم

پیشنهاد کاربردی بعد از مطالعه این مطلب: آموزش ویدئویی درس دوفازی

پیشنهاد کاربردی بعد از مطالعه این مطلب: آموزش ویدئویی نرم افزار GAP

برای دانلود نسخه رایگان و پولی پکیج IPM که شامل نرم‌افزار پراسپر نیز می‌باشد بر روی لینک زیر کلیک کنید.

Petroleum Experts IPM Suite 11.0 x64

8 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

دیدگاهتان را بنویسید