بلاگ

دانشجویان مقطع ارشد و دانشجویان سال آخر کارشناسی چه کارهایی باید انجام بدهند؟

کارشناسی ارشد مهندسی نفت

پیرو مطلبی که در این لینک نوشتم، حال نوبت آن است که برنامه خوبی برای دانشجویان سال آخر کارشناسی و همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیشنهاد کنم.

۱) گزاش‌نویسی: شما در این دوران مجبور می‌شوید که پایان‌نامه، مقاله و گزارش‌های مختلفی بنویسید. بنابراین سعی کنید هم اصول گزارش‌نویسی را بلد بشید و هم به تسلط خوبی به Word برسید؛ کارهایی همچون فهرست‌بندی، شماره‌گذاری صفحات، رفرنس‌نویسی و …

۲) تمرکز روی یک تخصص خاص: سعی کنید یک موضوع تخصصی در مهندسی نفت انتخاب و چند ماه روی آن تمرکز کنید. مثلا اسیدکاری، فرازآوری مصنوعی، حل مشکلات چاه، تفسیر داده‌های ولتست، شبیه‌سازی مخزن، غربالگری روش‌های ازدیاد برداشت و … موضوعاتی هستند که می‌توانید روی آن‌ها تمرکز کنید و به یک آدم خبره در این حوزه شناخته شوید.

۳) یادگیری حداقل ۲ نرم‌افزار تخصصی نفت: حتما حتما حداقل دو نرم‌افزار تخصصی و پرکاربرد در مهندسی نفت را یاد بگیرید؛ نرم‌افزارهایی مثل سفیر، پراسپر، پایپ‌سیم و اکلیپس. آموزش همه این نرم‌افزارها در سایت وجود دارد.

بیشتر بخوانید: معرفی پرکاربردترین نرم‌افزارهای مهندسی بهره‌برداری در صنعت

بیشتر بخوانید: معرفی ۴ نرم‌افزار مهم حوزه فرازآوری مصنوعی

۴) ارائه دستاوردها: سعی کنید نتایج کارها و دستاوردهای خودتان را منتشر کنید. راه‌های مختلفی وجود دارد: چاپ مقاله در مجلات، شرکت در کنفرانس‌ها، چاپ کتاب، تولید محتوا در سایت، تولید محتوا در لینکدین و … . با این کار مهارت نوشتن متن‌های متقاعدکننده را یاد خواهید گرفت. سعی کنید همیشه در معرض دید باشید و مهارت‌های خودتان را به همه نشان بدهید. مثلا من اواخر سال ۱۳۹۷ کتاب چاه‌آزمایی خودم را چاپ کردم (این لینک).

۵) رزومه‌نویسی: شما در شرف فارغ‌التحصیلی هستید و مرحله بعدی زندگی‌تان به پیدا کردن کار اختصاص پیدا می‌کند. پس از همین الآن یک رزومه شیک و مرتب برای خودتان تهیه کنید و به محض یافتن فرضت شغلی، از آن استفاده کنید. بهترین آموزش رزومه‌نویسی را من آماده کرده‌ام و قالب آماده رزومه نیز در اختیار شما قرار می‌دهم:

پیشنهاد آموزشی: آموزش رزومه‌نویسی حرفه‌ای (ویژه صنعت نفت و گاز) + خدمات تصحیح رزومه

۶) شبکه‌سازی و شناخت بازار: توضیح زیادی نمی‌دهم چون همه چیز را در ویدئوی ۱ ساعته زیر گفته‌ام:

بیشتر بخوانید: روش متفاوت کاریابی در مهندسی نفت (برای اولین بار کامل توضیح داده‌ام) + اجرای عملی راهکارها

۷) زبان انگلیسی: تلاش کنید یک مدرک معتبر زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس) دریافت کنید.

۸) برنامه‌نویسی: اگر هدف شما اپلای و یا اشتغال در حوزه توسعه نرم‌افزار است، حتما برنامه‌نویسی را به طور جدی دنبال کنید.

 

اگر دانشجوی سال آخر کارشناسی هستی و قصد داری در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت شرکت کنی، میتوانی از منابع سایت پرومایز استفاده کنی:

بسته آموزشی آمادگی کنکور ارشد و دکترا مهندسی نفت (سال ۱۴۰۳) – ۱۵ درصد تخفیف

 

توصیه آخر: زیاد درگیر گرفتن مدرک دوره‌های مختلف و کارهای فیک نباشید! تمام تلاش شما باید بر روی ارتقای خودتان باشد. یک آدم همه فن حریفِ متخصص شوید. یعنی کسی که هم دانش بالایی دارد و هم توانایی پیاده‌سازی این دانش در کار و صنعت را دارا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید