آموزش ویدئویی نرم‌افزار شبیه‌سازی خواص سیالات مخزن WinProp

توضیحاتی در مورد اهمیت شبیه‌سازی خواص سیالات مخزن با استفاده از نرم‌افزار WinProp

یکی از پارامترهای بسیار مهم جهت نیل به اهداف مورد نظر در مدیریت صحیح بر مخازن هیدروکربوری، داشتن روابط فشار، حجم و دما (PVT) سیالات مخزن است. با توجه به رفتار پیچیده فازی هیدروکربن‌ها و حرکت سیال در محیط متخلخل و تغییر فاز سیال هنگام عبور از محیط متخلخل و رسیدن به دهانه‌ی چاه و در نهایت سطح زمین سعی شده است تا در اغلب مخازن از همان ابتدای شروع تولید از مخزن، تا حد امکان آزمایشات PVT بر روی سیالات مخزن انجام گیرد. با افزایش عمر تولید از مخازن، فشار آنها کاهش یافته و موجب بروز مشکلاتی در امر تولید و همچنین تغییراتی در ویژگی‌های مربوط به سیالات هیدروکربوری خواهد شد. به منظور مدل کردن اطلاعات اولیه PVT در فشار و دمای مورد نظر و آنالیز سیال مخزن در شرایط دلخواه، داشتن نرم‌افزار آنالیز روابط فشار، حجم و دما امری کاملا ضروری است. خواص فیزیکی مخلوط هیدروکربور که در حالت مایع در شرایط اولیه مخزن وجود دارد به وسیله آزمایش PVT و آنالیز آن از نمونه سیال مخزن تعیین می‌گردد. برای بررسی خواص نفت، میتوان کلیه داده‌های آزمایشگاهی شامل ترکیب سیال، آزمایش انبساط در ترکیب ثابت (Constant Composition Expansion) یا همان CCE آزمایش انبساط مرحله‌ای یا دیفرانسیلی (Differential Liberation) یا همان DL مربوط به نمونه سیال را با نرم‌افزارهای PVTsim و PVTi و WinProp شبیه‌سازی نمود. همانطور که می‌دانیم، تولید نفت از مخزن باعث کاهش فشار و خارج شدن گاز از نفت خواهد شد. در شرایط مخزن و به فاصله بسیار دور از دهانه چاه، نفت و گاز در همدیگر محلول هستن و گاز تحرکی ندارد، لذا رفتار سیال مخزن در این شرایط را می‌توان به صورت CCE در نظر گرفت. با نزدیک شدن به دهانه چاه، به علت کاهش تدریجی فشار و در نتیجه جدایش گاز از نفت، اشباع گاز از اشباع بحرانی بیشتر شده و گاز قابل حرکت خواهد بود لذا رفتار سیالات به صورت DL می‌گردد. درحالیکه در حفره چاه، و بالاخره در سطح زمین، فشار نفت به سرعت به فشار اتمسفر کاهش می‌یابد و لذا جدایی گاز از نفت صورت می‌گیرد. جدایش گاز از نفت در سطح را می‌توان با انجام Separator Test بیان کرد. برای اندازه‌گیری تغییرات حجمی نفت در آزمایشگاه باید شرایط مخزن و سطح زمین را همزمان بوجود آورد. برای بررسی خواص گاز نیز با استفاده از رگراسیون و تنظیم معادله حالت در برابر آزمایش‌های CCE، آزمایش CVD و فشار شبنم برای نمونه سیال، می‌توان این خواص را در دمای مخزن پیش‌بینی نمود. در کار با نرم‌افزار‌های شبیه‌سازی مخازن نفت و گاز، از جمله شبیه‌سازهای Eclipse و CMG که جهت پیش‌بینی وضعیت مخزن در آینده تحت سناریوهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعیین پارامترهای رفتار فازی سیالات مخزنی با استفاده از تطبیق اطلاعات موجود آزمایشگاهی با نتایج مدل PVT انتخاب شده بسیار اهمیت دارد. جهت تهیه خصوصیات سیال مخرن توسط نرم‌افزارهای  PVTsim و PVTi و WinProp ابتدا با انتخاب معادله حالت و اجزاء موجود و تنظیم پارامترهای مختلف مربوطه، ساختار کلی فایل مورد نظر شکل می‌گیرد. پس از آن با وارد کردن اطلاعات آزمایشگاهی بدست آمده از سیال مخزن با انتخاب پارامترهای مناسب و انجام عملیات رگراسیون، پارامترهای معادله حالت (ثوابت آن را) تغییر داده تا معادله حالت با داده‌های آزمایشگاهی تنظیم (Tuning‌) شود، به عبارت دیگر سعی بر بهبود نتایج حاصل از معادله حالت می‌گردد. پس از آماده شدن مدل انتخاب شده، خروجی مورد نظر برای نرم‌افزار شبیه‌ساز نفت سیاه تهیه می‌گردد.

ماژول‌های WinProp و PVTi از نرم‌افزارهای قدرتمند خواص سیال مخزن بوده که PVTi توسط شرکت Schlumberge معرفی شده است و ماژولی از نرم‌افزار اکلیپس (Eclipse) است و WinProp هم ساخت کانادا بوده و ماژولی از شبیه‌ساز CMG می‌باشد. این نرم‌افزارها بر اساس معادلات حالت می‌باشند که به منظور ایجاد اطلاعات PVT از اطلاعات آزمایشگاهی سیالات مخزن تهیه شده است. در این نرم‌افزارها با استفاده از داده‌های آزمایشگاهی نظیر فشار، دما، حجم نسبی، نسبت مولی و… و با استفاده از معادله حالت، نمودارهای مختلف سیال بر اساس محاسبات خود نرم‌افزار رسم می‌شود. سپس با استفاده از داده‌های آزمایشگاهی که در اختیار داریم، نمودارهای رسم شده توسط نرم‌افزار بر داده‌های واقعی منطبق می‌شود. به این کار به اصطلاح  Matchگیری گفته می‌شود. این انطباق با استفاده از تغییر در پارامترها و وزن دهی انجام می‌گیرد. در این نرم‌افزارها امکان انتخاب چندین معادله حالت، استفاده از معادلات مختلف برای ویسکوزیته و نیز امکان تنظیم (tune) نمودن معادلات، با داده‌های آزمایشگاهی نیز وجود دارد. در انتها می‌توان داده‌های PVT را به فرم مناسب برای شبیه‌سازی‌های مخزن مانند نرم‌افزارهای CMG و Eclipse خروجی گرفت.

سرفصل‌های ویدئوهای آموزش شبیه‌سازی خواص سیالات مخزن با استفاده از نرم‌افزار WinProp

 • آشنایی با کلیات و محیط این نرم افراز و معرفی آن و هدف از کار کردن با آن
 • معرفی مدل های نفتی (Black oil and compositional model) که با آن سر و کار داریم  به صورت کاملا جامع که در دو قسمت گفته شده است.
 • معرفی P-T diagram ها و دسته بندی انواع مخازن نفتی و گازی
 • معرفی EOS و جزییات این معادلات به صورت تئوری و در قالب نرم افزار
 • تئوری های مربط به SCN و Cn+ و چگونگی رفتار آن ها و کاربرد آنها در محیط نرم افزار
 • آشنایی به محیط نرم افزار و چگونگی import کردن دیتاهای موجود
 • بررسی P-T diagram ها بررسی جزییات این نمودار ها به صورت کاملا کاربردی
 • بررسی Ternary diagram ها در فضای نرم افزار به صورت مقدماتی تا پیشرفته (که قسمت پیشرفته در مباحث گازی گفته شده است)
 • بررسی کامل فرآیند flash در این نرم افزار و خلاصه ای از تئوری آن
 • کابرد فرآیند flash در separator ها و دیگر تجهیزات سرچاهی و پرداختن به جزییات آن و رسم نمودار های لازم در هر مرحله نفت خروجی و تحلیل این نمودارها
 • توضیح جامع و کامل در مورد Splitting و Lumping و نحوه ی برخورد با این دو مورد در فضای نرم افزار و شیوه ی ارتباط آن ها با مچ گرفتن و تاثیراتی که بر روی نمودارها میگذراند.
 • تئوری های مربوط به آزمایش های PVT
 • مدل کردن آزمایش های PVT و شبیه سازی تست های آزمایشگاهی در نرم افزار  و نحوه ی import کردن دیتا های آزمایشگاهی و نحوه ی خروجی گرفتن نمودار هایی که در این قسمت مهم هست
 • توضیحات جامع مربوط به مباحث به Volume Shift و BIC
 • بررسی جامع و کامل تمام نکات مربوط به فرایند مچ کردن و تحلیل فرآیند مچ (که این قسمت بسیار مهم است)
 • تهیه ی خروجی مناسب برای نرم افزار شبیه ساز (IMEX & GEM)
 • صفر تا صد تئوری های مربوط به تزریقات گازی از نوع First Contact Miscible(FCM) ها و توضیحات کامل کار با نمودارهای مربوطه و تحلیل آنها (که مهم است)
 • نحوه ی کار با باز تزریقی در نرم افزار و شیوه ی تحلیل این نمودار ها (Ternary & PT diagram) و خروجی MMP در این محیط و همچنین آنالیز MMP و جزییات بسیار زیادی که مربوط به این قسمت میشود. (هم با نفت ایده آل و هم با نفت واقعی).
 • تئوری های مربوط به Multiple Contact Miscibility ها که در دو قسمت انجام شده است.
 • قسمت اول تئوری ها که مربوط به Vaporizing Gas Drive است که تئوری های بسیار مهمی دارد و صفر تا صد کار با نمودار ها و تحلیل آن ها به صورت تخصصی انجام شده است.
 • قسمت دوم هم مربوط به Condensing Gas Drive است که این قسمت هم کاملا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
 • تجزیه و تحلیل کامل مبحث Multiple Contact Miscibility (MCM) ها که در تزریقات گازی اهمیت دارد و در محیط نرم افزار به صورت تخصصی بحث شده است و همچنین به تحلیل MCMP پرداخته شده است (هم به صورت عددی و هم به صورت نرم افزاری).
 • بررسی FCM به کمک نمودار های P-T که هم تئوری آن گفته شده و هم کار با نرم افزار.

مدرس: جواد فرزانه

ناشر: پرومایزر

زبان: فارسی

مدت زمان: حدود ۱۷ ساعت

زمان انتشار: تیرماه ۱۳۹۸ (در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۹۹ بروزرسانی شد)

روش دریافت: لینک دانلود


دانلود نسخه دموی آموزش ویدئویی نرم افزار وین پراپ

درباره مدرس:

آقای جواد فرزانه دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی نفت و گرایش مخازن هیدروکربوری از دانشگاه صنعت نفت می‌باشند. ایشان علاقه مند در زمینه‌های نرم‌افزارهای نفتی و همچینین برنامه‌نویسی می‌باشند و در زمینه کاربرد مایعات یونی و آب هوشمند در مخازن کربناته و ماسه‌ای، به صورت آزمایشگاهی پژوهش داشته‌اند و دوره‌های نرم‌افزاری زیادی از جملهWinProp ،Saphir ،PVTi ،GUI  Office ،MATLAB ،PVTSim و… را در دانشگاه صنعت نفت و دیگر موسسات برگزار کرده‌اند.

مفید برای:

تمام گرایش‌های مهندسی نفت در مطقع کارشناسی و کارشناسی ارشد

با شروع یادگیری، یک کلیک فاصله دارید. همین حالا شروع کنید.

ویدئوهای آموزش شبیه‌سازی خواص سیالات مخزن با استفاده از نرم‌افزار WinProp

هزینه فایل آموزشی: ۶۸ هزار تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code