بلاگ

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در تولید از نفت و گاز

هوش مصنوعی در صنعت نفت و گاز

هوش مصنوعی درصنعت نفت و گاز در حال تبدیل شدن به یک موضوع بسیار محبوب است. مقاله دانشکده مدیریت دانشگاه MIT با عنوان “تغییر شکل تجارت با هوش مصنوعی” نشان داد که ۸۵ درصد از مدیران شرکت های مورد بررسی معتقد بودند که هوش مصنوعی به کسب و کار آنها در ایجاد مزیت رقابتی کمک می کند.

اما این موضوع برای عملیات تولید نفت و گاز چگونه است؟

در زیر خلاصه ای از راه حل های کلیدی است که هوش مصنوعی می تواند مشکلات پیش روی اکثر شرکت های نفت و گاز که از روش های فرازآوری مصنوعی استفاده می کنند را برطرف نماید.

هر مشکلی فرصتی برای بهبود تولید برای شرکت هایی است که به دنبال ارائه راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی هستند.

  • Avoiding downtime by understanding operational triggers
  • Efficiently optimizing a large number of wells
  • Accurately estimating production

جلوگیری از downtime با درک عواملی که پاشنه آشیل عملیات هستند: راه حل این است که مشکلات را زودتر و سریعتر تشخیص دهیم. در این صورت سازمان از حالت انفعالی به سمت حالت پیشگیرانه حرکت می کند. این کار حداقل باعث بهبود زمان پاسخ به خرابی ها می شود که باعث کاهش زمان downtime و در نهایت افزایش تولید و سود نهایی می شود.

بهینه سازی موثر تعداد زیادی از چاه ها: بهینه سازی تعداد زیادی از چاه ها زمان بر است. استفاده از ترکیبی از مدلهای مبتنی بر فیزیک و یادگیری ماشین ، امکان بررسی مداوم و امکان ارزیابی پارامترهای عملیاتی بهینه را برای همه چاهها فراهم می کند.

برآورد دقیق تولید: بررسی مقدار تولید چاه ها بخشی اساسی از عملیات چاه و مدیریت میدان است. بنابراین نیاز است که نرخ تولید چاه ها با دقت خیلی زیادی تعیین شوند. این کار مستلزم اجرای مستمر و بروز عملیات چاه آزمایی می باشد.

استفاده از اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی یا یادگیری ماشین صرفاً شامل نصب سنسورهای بیشتر و استفاده از جدیدترین نرم افزارهای تحلیلی نیست. نکته اصلی بهبود کیفیت داده ها است و این رویکرد یک ماراتن است و نه یک مسابقه دو سرعت. این راه حل ها یک شبه اجرا نمی شود، اما تأثیر آن بر تولید و عملیات در یک سازمان قابل توجه است و ارزش تلاش را دارد.

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: آموزش ویدئویی درس مهندسی بهره ‌برداری

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: آموزش مقدماتی نرم‌افزار پراسپر (PROSPER) + طراحی پمپ ESP

دیدگاهتان را بنویسید