بلاگ

آیا می توانیم مهارت های مهندسی نفت را در حوزه انرژی های سبز به کار بگیریم؟

انرژی های سبز

با توجه به اینکه شرکت های نفتی به دلیل سهم خود در گرم شدن کره زمین به طرز عجیبی زیر ذره بین قرار می گیرند، شایسته است که مهارتهای مورد استفاده برای بهره برداری از ذخایر نفت و گاز (منظور همان مهارت های مهندسان نفت است) اکنون در پروژه های انرژی سبز متمرکز شده و به اهدافشان برای کاهش انتشار کربن کمک کنند.

۱- ذخیره سازی کربن

مدتهاست که مفهوم جذب، استفاده و ذخیره سازی کربن (Carbon Capture, Usage and Storage) در کاهش تغییرات آب و هوایی بسیار مهم شناخته می شود. پس از تعدادی شروع اشتباع، این فناوری اکنون با شتاب بیشتری از هر زمان دیگر در حال رشد است. امروزه بیش از ۱۹ مرکز CCUS در مقیاس بزرگ در سراسر جهان در حال بهره برداری است، در حالی که ۳۲ مورد دیگر در حال توسعه است.

مهندسان نفت می توانند در زمینه ارائه خدمات مهندسی بهره برداری و تحلیل PVT در چالش های فنی تزریق CO2 به یک مخزن رها شده فعالیت نمایند.

پیشنهاد برای مطالعه: آموزش ویدئویی درس مهندسی بهره برداری

پیشنهاد برای مطالعه: آموزش ویدئویی درس خواص سیالات مخزن

“مزیت ما مهندسان نفت این است که در واقع چند دهه تجربه تولید از مخزن رها شده را داریم. ما می توانیم از دانش خود در مورد ویژگی های مخزن برای ساختن سناریوهای مختلف نحوه واکنش آن به روند تزریق CO2 استفاده کنیم. از نظر تئوری، مخزن باید بتواند صدها سال انتشار CO2 را ذخیره کند.

مهندس نفت می تواند در زمینه بررسی چگونگی جذب CO2 از آلایندگی های یک نیروگاه، لوله کشی، تزریق و ایمن سازی در مخزن متروکه نقشی فعال ایفا کند.

۲- حفاری زمین گرمایی

زمین گرمایی (Geothermal) برای اولین بار در سال ۱۹۰۴ در ایتالیا مورد استفاده قرار گرفته است و منبع انرژی دائمی – و در حال گسترش – در سالهای اخیر بوده است. ایالات متحده آمریکا و ایسلند به دلیل داشتن میادین زمین گرمایی فعال، رهبران جهان در این موضوع هستند، اما اکنون بسیاری از کشورها پتانسیل این فناوری را متوجه شده اند.

چالش های فنی حفر چاه های زمین گرمایی مشابه چاه های نفت و گاز است. بنابراین تمام مهندسانی که در زمینه حفر چاه تجربه دارند می توانند در زمینه حفاری زمین گرمایی نیز مشغول به کار شوند. علاوه بر حفر چاه های زمین گرمایی، تفسیر داده های لرزه ای در سراسر منطقه می تواند به شناسایی موقعیت بهینه چاه ها کمک کند.

جهت مشاوره خصوصی با صادق سلمانی به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید