بلاگ

آنالیز گره ای چگونه به مهندسان بهره بردار کمک می کند؟

آنالیز گره ای

آنالیز گره‌ای چاه (Nodal Analysis) به عنوان یک ابزار قدرتمند برای مهندسان بهره‌بردار عمل می‌کند. با درک نحوه تعامل بخش‌های مختلف سیستم تولید، این روش می‌توانند مشکلات را شناسایی، تولید را پیش‌بینی و تصمیمات آگاهانه‌ای برای بهینه‌سازی عملکرد چاه و به حداکثر رساندن راندمان تولید بگیرد.

برای آنالیز عملکرد سیستم‌های متشکل از اجزای متعامل با یکدیگر، از روش آنالیز گره‌ای استفاده می‌گردد.

در آنالیز گره‌ای، یک نقطه خاص (Node) در سیستم انتخاب می‌شود و سیستم به دو بخش تقسیم می‌شود:

۱) Inflow section: تمام اجزایی که در بالادست گره قرار دارند.

۲) Outflow section: تمام اجزایی که در پایین دست گره قرار دارند.

مکان گره هر نقطه‌ای در سیستم تولیدی می‌تواند باشد.

 

آنالیز گره‌ای به زبان ساده:

چاه را به عنوان یک “نی” تصور کنید که نفت را از زمین می‌مکد. آنالیز گره‌ای راهی برای تجزیه‌و‌تحلیل چگونگی عملکرد آن نی در هر مرحله است. هدف این است که با کمترین تلاش، بیشترین نفت را به دست آورید.

به عبارت ساده‌تر، آنالیز گره‌ای به مهندسان نفت کمک می‌کند تا با “شناسایی نقاط ضعف” و “کشف بهترین راه برای بهبود جریان”، بیشترین “مَک” را از چاه خود بگیرند. این به معنای تولید بیشتر نفت و در نهایت سود بیشتر است.

 

نحوه کمک آنالیز گره‌ای به مهندس بهره‌بردار:

شناسایی گلوگاه‌ها (Bottlenecks): قسمت‌هایی از چاه را پیدا می‌کند که بیشترین کاهش سرعت را دارند، مانند یک بخش باریک لوله یا یک فیلتر مسدود شده.

پیش‌بینی تولید: می‌تواند پیش‌بینی کند که چاه در شرایط مختلف چقدر نفت می‌تواند تولید کند، مثلاً اگر سایز لوله را بیشتر کنید یا از پمپ دیگری استفاده کنید.

بهینه‌سازی سیستم: مهندسان با دیدن اینکه چگونه قسمت‌های مختلف چاه بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند، می‌توانند بهترین ترکیب تجهیزات (Equipment) و تنظیمات (Settings) را برای به حداکثر رساندن تولید نفت انتخاب کنند.

بهبود تشخیص مشکل (Diagnosis): آنالیز گره‌ای مانند یک چکاپ چاه (Well check-up) عمل می‌کند. این کمک می‌کند تا محل دقیق افت فشار (Pressure drop) در سیستم را مشخص کنید، از خود مخزن گرفته تا تجهیزات سطحی. این کار، گلوگاه‌هایی مانند لوله‌های مغزی با قطر کم یا پمپ‌های خراب را که ممکن است مانع از جریان نفت شوند، مشخص می‌کند.

بهینه‌سازی تولید: با درک عملکرد چاه در نقاط فشاری مختلف، مهندسان می‌توانند پیش‌بینی کنند که چاه تحت سناریوهای مختلف چقدر نفت می‌تواند تولید کند. این به آنها اجازه می‌دهد تا با انجام تنظیماتی مانند سایز چوک یا روش‌های فرازآوری مصنوعی، تولید را بهینه کنند.

پیشنهاد برای مطالعه: عوامل کلیدی موثر در انتخاب سایز چوک (یا کاهنده)

راه‌حل‌های مقرون‌به‌صرفه: به جای اقدامات مداخله‌ای گران‌قیمت در چاه (Well interventions)، آنالیز گره‌ای اغلب می‌تواند مشکلات را بر اساس داده‌های موجود تشخیص دهد. این باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود و در عین حال به شناسایی مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌حل‌ها برای بهبود کمک می‌کند.

تصمیم‌گیری آگاهانه: با آنالیز گره‌ای، مهندسان می‌توانند تأثیر تغییرات را بر تولید مقایسه کنند. این به آنها اجازه می‌دهد تا تصمیمات مبتنی بر داده در مورد طراحی تکمیل چاه، انتخاب فرازآوری مصنوعی و استراتژی‌های تولید در آینده اخذ کنند.

عیب‌یابی تولید (Production Troubleshooting): هنگامی که چاهی ضعیف عمل می‌کند (Underperforming well)، آنالیز گره‌ای به شناسایی مقصر و تشخیص علت کمک می‌کند (آسیب سازند؟ مانع در حفره چاه؟ نشت لوله؟ محدودیت تجهیزات سطحی؟ طراحی نامناسب تکمیل چاه؟ و …)

طراحی فرازآوری مصنوعی: برای چاه‌هایی که نیاز به فرازآوری مصنوعی برای بالا آوردن نفت به سطح دارند، آنالیز گره‌ای به انتخاب مناسب‌ترین روش (فرازآوری با گاز، پمپ) و بهینه‌سازی عملکرد آن برای حداکثر تولید کمک می‌کند.

بهینه‌سازی تکمیل چاه: در حین تکمیل چاه، جایی که چاه برای تولید آماده می‌شود، آنالیز گره‌ای به انتخاب سایز لوله مغزی مناسب و سایر اجزاء برای به حداقل رساندن مقاومت جریان (یا همان اصطکاک) و به حداکثر رساندن دبی نفت کمک می‌کند.

بهبود تولید (Production Enhancement): آنالیز گره‌ای ابزاری برای بهبود تولید نفت از چاه های موجود است. این روش به شناسایی فرصت‌هایی برای حذف محدودیت‌ها و موانع، بهبود جریان و بهینه‌سازی عملکرد کلی چاه کمک می‌کند.

طراحی چاه جدید: آنالیز گره‌ای را می‌توان در مرحله برنامه‌ریزی یک چاه جدید برای طراحی استراتژی تکمیل و انتخاب تجهیزاتی که به بهترین وجه با شرایط مخزن مورد انتظار مطابقت دارد، استفاده کرد.

 

پیشنهاد برای مطالعه: آموزش جامع مهندسی بهره برداری با رویکرد صنعتی

پیشنهاد برای مطالعه: دانلود کتاب آنالیز گره‌ای چاه

دیدگاهتان را بنویسید