بلاگ

مشخصات سنسور فشار (Pressure Sensor)

سنسور فشار

در این پست می‌خواهیم مفاهیم درستی، دقت، وضوح و دریفت در سنسور فشار را بررسی کنیم.

یکی از مهمترین ابزارها برای انجام عملیات چاه‌آزمایی، فشارسنج الکترونیکی درون‌چاهی (MQG: Memory Quartz Gauge) است. این ابزار وظیفه ثبت داده‌های دما و فشار بر حسب زمان را دارد.

معمولاً دو عدد مموری به صورت سری به یکدیگر متصل شده و به درون چاه رانده می‌شود. چرا دو عدد؟ اطمینان از دریافت صحیح داده‌ها و امکان کنترل کیفی آن‌ها

برخی از کاربردهای مهم MQG در مهندسی نفت:

مشخصات یک نمونه مموری گیج (برگرفته از کاتالوگ) در تصویر زیر نشان داده شده است:

سنسور فشار

درستی (Pressure Sensor Accuracy)

درستی (Accuracy) یعنی اینکه مقدار اندازه‌گیری شده و گزارش شده توسط سنسور فشار چقدر به فشار واقعی نزدیک است. درستی بر حسب اختلاف این دو مقدار نسبت به درصدی از مقیاس کامل سنسور (Full Scale) بیان می‌شود. به عنوان مثال، اگر گیج فشار با مقیاس کامل ۱۰ بار، فشار ۸.۲ بار را گزارش کند و فشار واقعی ۸.۰ بار باشد، آنگاه تفاوت ۰.۲ بار است. ۰.۲ بار را بر ۱۰ بار تقسیم کنید و به صورت درصد بیان کنید: درستی ۲٪ است. بنابراین این گیج دارای درستی ۲FS %± است.

دقت (Pressure Sensor Precision)

دقت (Precision) به این معناست که همه قرائت‌های یک سنسور فشار تا چه حد به هم نزدیک هستند. به عبارت دیگر یک سنسور فشار دقیق، اندازه‌گیری‌های قابل تکرار ایجاد می‌کند. در شکل زیر بهتر می‌توانیم تفاوت بینAccuracy و Precision را درک کنیم:

Pressure Sensor Precision

رزولوشن (Pressure Sensor Resolution)

رزولوشن (Resolution) یا همان وضوح، کوچکترین درجه تغییر فشار است که توسط سنسور فشار قابل تشخیص و ثبت است.

سوال: مقدار رزولوشن گیج فشاری زیر چقدر است؟

Pressure Sensor Resolution

دریفت (Pressure Sensor Drift)

همه سنسورهای فشار – صرف نظر از اینکه از چه چیزی ساخته شده‌اند، چقدر گران هستند یا چقدر دقیق هستند – در طول زمان در معرض دریفت سنسور هستند. دریفت سنسور فشار، تخریب تدریجی سنسور و سایر اجزاء است که می‌تواند باعث انحراف (offset) قرائت‌ها از حالت کالیبره شده اولیه شود.

Pressure Sensor Drift

 

اگر شما هم به مبحث «چاه‌آزمایی» یا همان «آزمایش چاه» علاقمند شده‌اید، پیشنهاد می‌کنم دوره جامع تفسیر داده‌های چاه‌آزمایی با نرم‌افزار سفیر را ببینید:

دوره جامع تفسیر چاه‌آزمایی با نرم‌افزار Saphir

مدرس دوره: صادق سلمانی، شاغل در واحد چاه‌آزمایی ستاد مناطق نفت‌خیز جنوب

دیدگاهتان را بنویسید