بلاگ

استارت پروژه میادین نفتی دیجیتال در مصر

میادین نفتی دیجیتال

حتی صنعت نفت و گاز مصر نیز به میادین نفتی دیجیتال (Digital Oilfield) روی آورده است!

آینده مهندسی نفت را این‌گونه تصور کنید:

تصور کنید در قطب شمال هستید و روی یک صفحه یخ گسترده و شناور بر روی آب اقیانوس می‌باشید. آن چیزی که این یخ را به حرکت در می‌آورد، جریان آب زیر آن است! در صنعت نفت نیز دیتا محرک تمام بخش‌ها خواهد شد.

اگر قلب صنعت نفت را چاه‌های نفت در نظر بگیریم، برای مدت طولانی به شکل آنالوگ با چاه برخورد شده بود اما در حال گذار به سمتی هستیم که تمام چاه‌ها دیجیتال شده و دیتای دما، فشار و دبی را به صورت real time دریافت خواهیم کرد.

پروژه‌ای تحت عوان Wellheads Automation Project در مصر شروع شده که با نصب سنسورهای زیاد بر روی چاه‌ها، عملکرد چاه را از دور کنترل می‌کنند و به صورت آنی در مورد نحوه تولید از چاه تصمیم‌گیری می‌شود (با نظر متخصصان و الگوریتم‌ها). کلمه کلیدی در آینده مهندسی نفت چیزی نیست جز سنسور (Sensor)!

پیشنهاد برای مطالعه: مشخصات سنسور فشار (Pressure Sensor)

این یک میدان نفتی دیجیتال است و مصر اولین قدم‌های جسورانه خود را برداشته است.

با گسترش این تکنولوژی، عصری جدیدی در صنعت نفت و گاز شروع می‌شود که با کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، افزایش ایمنی و افزایش تولید، به صنعت برتر تبدیل خواهیم شد.

با گسترش به کارگیری الگوریتم‌ها در زمینه تصمیم‌گیری در مورد نحوه تولید از چاه‌ها، مهندس نفت به عنوان متخصصی به کار گرفته خواهد شد که بتواند در فرایند آموزش الگوریتم‌ها کمک‌رسان باشد و نقش پر رنگی در فعالیت‌های مشاوره‌ای داشته باشد. بنابراین تا رسیدن آن زمان، هدفمند تلاش کنید تا به درک عمیقی از شرایط چاه‌های ایران برسید. شاید دوره جامع مهندسی بهره‌برداری بتواند نقطه شروع خوبی برای این مسیر باشد:

آموزش جامع مهندسی بهره‌برداری (با رویکرد صنعتی)

دیدگاهتان را بنویسید