بلاگ

۱۲ قانون طلایی در تفسیر داده‌های چاه‌آزمایی

آموزش نرم افزار سفیر

چاه‌آزمایی ابزار قدرتمندی است که می‌تواند برای پاسخ به سوالات در مورد چاه و مخزن مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، مانند هر چیز دیگری، یک راه درست و یک راه اشتباه برای انجام آن وجود دارد. راه درست شامل جمع‌آوری داده‌های با کیفیت و کسب تخصص برای آنالیز دقیق و معنادار است.

با در نظر گرفتن این موضوع، در ادامه ۱۲ قانون برای تست و تفسیر داده‌های چاه‌آزمایی بیان شده که به شما کمک می‌کند تا بهترین تحلیل ممکن را داشته باشید:

۱) گیج‌های ته‌ چاهی همیشه به آنالیز بهتری منجر می‌شوند: گیج‌های فشار ته چاهی گران هستند و قطعاً می‌توانند هزینه چاه‌آزمایی را افزایش دهند. با این حال، دقت بالای داده‌ها ارزش هزینه بیشتر را دارد. بدون اندازه‌گیری فشار ته چاهی شما مجبور هستید فشار ته چاهی را از روی فشار سر چاهی تخمین بزنید، که به معنای تخمین فشار هیدرواستاتیک و اصطکاک است. محاسبه اینها دشوار است و تلاش برای انجام این کار دقت شما را کاهش می‌دهد.

۲) از خود بپرسید، “آیا این منطقی است؟”: رایانه‌ها و نرم‌افزارها واقعاً در دادن پاسخ به شما خوب هستند، اما هر زمان که داده‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل می‌کنید، باید از خود بپرسید که آیا نتیجه بدست آمده منطقی است یا خیر. اگر نتیجه آنالیز شما عجیب به نظر می‌رسد، به عقب برگردید و ورودی‌های خود را بررسی کنید و سپس روند آنالیز خود را بررسی کنید. ممکن است متوجه شوید که یک خطا در طول مسیر منجر به نتایج غیرعادی شده است.

۳) داده‌های اندازه‌گیری شده بهتر از داده‌های محاسبه شده است: اندازه‌گیری (Measuring) چیزی تقریباً همیشه دقیق‌تر از محاسبه (calculating) آن است. هر گونه نادرستی در ورودی‌ها یا فرضیات شما منجر به محاسبه نادرست می‌شود. با اندازه‌گیری مستقیم یک پارامتر، می‌توانید این خطای احتمالی را حذف کنید و به داده‌های خود اطمینان داشته باشید. این امر به ویژه در مورد داده‌های ته چاهی صادق است (به قانون شماره ۱ در بالا مراجعه کنید).

۴) هر چه تست طولانی‌تر باشد، اطلاعات بیشتر است: تست‌های طولانی‌تر اطلاعات بیشتری در مورد مخزن به شما می‌دهند. این امر به‌ویژه در تست‌های buildup یا falloff که در آن‌ها تست طولانی‌تر منجر به حصول شعاع بررسی بیشتری می‌شود، صادق است. شعاع بررسی بیشتر منجر به گنجاندن حجم بیشتری از مخزن در محاسبات نفوذپذیری می‌شود و شانس شما را برای دیدن یک مرز افزایش می‌دهد.

۵) اثرات مخزنی به طور ناگهانی رخ نمی‌دهند: اگر تغییر ناگهانی در داده‌های خود مشاهده کردید، پس این یک اثر مربوط به مخزن نیست. اثرات مربوط به چاه ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد، اما اثرات مربوط به مخزن قابل پیش‌بینی است و منجر به یک منحنی صاف می‌شود.

۶) از PPD برای شناسایی اثرات مرتبط با چاه استفاده کنید: مشتق فشار اولیه (PPD) ابزاری عالی است که برای کمک به تمایز بین اثرات مربوط به مخزن و چاه استفاده می‌شود. به طور خلاصه، PPD برای اثرات مربوط به مخزن باید همیشه در حال کاهش باشد. اگر مشاهده کردید که PPD در حال افزایش است، پس بدانید که هر پدیده‌ای که می‌بینید، نتیجه مخزن نیست و احتمالاً نتیجه اتفاقی در چاه است.

۷) برای شناسایی سیالات داخل ستون چاه از سروی‌های گرادیان فشار (Pressure Gradient Surveys) استفاده کنید: بررسی گرادیان فشار روشی بسیار دقیق برای تعیین سطح سیال و چگالی سیال در چاه است. اگر در حال راندن گیج‌های ته چاهی هستید، اضافه کردن یک بررسی گرادیان راهی عالی برای افزودن اطلاعات ارزشمند بدون اضافه کردن هزینه و زمان است.

۸) یادداشت‌های دقیقی از اتفاقاتی که در عملیات افتاده بردارید: چیزهایی در فیلد اتفاق می‌افتد که ممکن است بر داده‌ها اثر بگذارند. اغلب آنها غیرمنتظره هستند و بخشی از روند نیستند. بنابراین، برای پرسنل عملیاتی بسیار مهم است که در طول چاه‌آزمایی یادداشت‌های خوب و دقیقی بردارند. این به هر کسی که داده‌ها را آنالیز می‌کند کمک می‌کند تا آنچه را که می‌بیند درک کند. بدون یادداشت‌های خوب، مهندسان صرفاً تصورات و مفروضات خود از اتفاقاتی که افتاده است را بیان می‌کنند و شما بهتر می‌دانید که واقعیت با فرضیات زمین تا آسمان متفاوت است.

۹) دما را نادیده نگیرید: گیج‌های ته‌ چاهی داده‌های فشار و دما را ثبت می‌کنند. در حالی که فشار مهم‌تر است، مراقب باشید که داده‌های دما را نادیده نگیرید، به خصوص اگر روندهای بسیار غیرعادی وجود دارد. دما نیز رازهایی برای فاش کردن دارد!

۱۰) ساده شروع کنید: اگر اولین نتیجه این است که شما یک مخزن ناهمگن، ناهمسانگرد، با تخلخل دوگانه، با شکاف طبیعی با نفوذ جزئی و جریان متلاطم دارید، پس شاید دارید مسائل را بیش از حد پیچیده می‌کنید. با یک مدل ساده (جریان شعاعی) شروع کنید و همانطور که داده‌ها شما را هدایت می‌کنند، پیچیدگی را اضافه کنید.

۱۱) کیفیت هزینه دارد: یک چاه‌آزمایی با کیفیت خوب به داده‌های با کیفیت و مهندسی با کیفیت خوب نیاز دارد. کیفیت خوب هزینه دارد و در بیشتر موارد ارزش هزینه را دارد. کوتاه‌مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود، اما کمبود اطلاعات یا بدتر از آن، نتیجه‌گیری اشتباه، می‌تواند در درازمدت هزینه بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد.

۱۲) آشغال وارد نرم‌افزار کنید، نتیجه آشغال هم تحویل می‌گیرید: دقت پارامترهای ورودی شما مستقیماً بر دقت آنالیز شما تأثیر می‌گذارد. اگر داده‌های پرت در یک مدل قرار دهید، نتایج پرتی نیز خواهید گرفت! بنابراین در مورد داده‌های ورودی (تخلخل، ضخامت و اشباع) مطمئن شوید.

 

منبع

 

درک خوب و دقیق در مورد مخزن بخش مهمی از مهندسی نفت است. با دانستن، به جای حدس زدن، می توانید تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید. در دوره جامع چاه‌آزمایی، ماموریت من این است که به شما در طراحی، اجرا و آنالیز داده‌های چاه‌آزمایی کمک کنم تا بتوانید نتایج مورد نیاز خود را دریافت کنید.

شرکت در دوره جامع چاه‌آزمایی (طراحی، عملیات و تفسیر با نرم‌افزار سفیر)

 

هدیه من به شما بعد از شرکت در این دوره: کد تخفیف ۵۰ درصدی برای تهیه جدیدترین ورژن نرم‌افزار سفیر (Kappa Saphir V.5.40)

 

کتاب چاه آزمایی صادق سلمانی

تهیه فایل PDF کتاب چاه‌آزمایی صادق سلمانی

دیدگاهتان را بنویسید