بلاگ

داده؛ نفت عصر جدید + دانلود جزوه ۸۷ صفحه‌ای آموزش زبان برنامه‌نویسی پایتون

از ده شغل برتر و نوظهور در سال ۲۰۲۲ سه حوزه متخصص علم‌ داده، متخصص کلان‌ داده و متخصص یادگیری ماشین جز برترین مشاغل خواهند بود.

کاربردهای زبان برنامه‌نویسی پایتون

زبان پایتون یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی در حوزه علم داده و Big Data Analytics است. در صورتی که قصد ورود تخصصی به این دو حوزه فوق را دارید یادگیری پایتون جزو پیش‌نیازهای کلیدی است.

کاربردهای پایتون در حوزه‌های توسعه نرم‌افزارهای تحت وب، پردازش تصویر، هوش مصنوعی، توسعه بازی‌های رایانه‌ای، خزش وب و… سبب تمایز این زبان با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی گردیده است.

محبوب‌ترین IDE زبان پایتون در حوزه علم‌داده

براساس نظرسنجی وبسایت KDnuggets از متخصصین علم‌ داده به ترتیب واسط‌های برنامه‌نویسی Jupyter و PyCharm جزو پرکاربردترین و محبوبترین IDE در زبان برنامه‌نویسی پایتون هستند.

کتابخانه‌های برتر پایتون در حوزه علم‌ داده

کتابخانه Scikit-learn: کتابخانه Scikit-learn یکی از محبوبترین کتابخانه‌های یادگیری ماشین در پایتون است. این کتابخانه از طیف وسیعی از الگوریتم‌های طبقه‌بندی و خوشه‌بندی و… پشتیبانی می‌کند.

کتابخانه Tensorflow: جهت پیاده‌سازی مدل‌های مبتنی بر یادگیری عمیق بر فریم‌ورک تسنورفلو در زبان پایتون از کتابخانه Tensorflow می‌توانید استفاده کنید.

کتابخانه Theano: از دیگر کتابخانه‌ مطرح حوزه یادگیری عمیق می‌توان به لایبرری Theano اشاره کرد. کتابخانه Keras نیز با توجه به قابلیت‌های بالا آن نیز در حوزه یادگیری عمیق سهولت و کارایی بسیار بالایی دارد.

کتابخانه Pandas: جهت کار با داده‌های ساختاریافته و آماده‌سازی دادگان از این کتابخانه محبوب استفاده می‌شود.

کتابخانه Matplotlib: کتابخانه Matplotlib جز معروف‌ترین کتابخانه‌های پایتون در حوزه Data Visualization است.

کتابخانه Seaborn: کتابخانه دیگر مطرح در حوزه مصورسازی داده‌ها در پایتون Seaborn است. طیف وسیعی از نمودارها در این کتابخانه پشتیانی می‌شود.

کتابخانه NumPy: با استفاده از این کتابخانه امکان استفاده از آرایه‌ها، ماتریس‌های بزرگ چند بعدی و استفاده از تابع‌های ریاضیاتی سطح بالا در پروژه‌های علم‌داده فراهم می‌شود.

پیشنهاد کاربردی بعد از مطالعه این مطلب: می‌خواهم هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را یاد بگیرم. از کجا باید شروع کنم؟ + راهنمای عملی خودیادگیری


من یک جزوه ۸۷ صفحه‌ای برای آموزش زبان برنامه‌نویسی پایتون آماده کرده‌ام. دوستانی که علاقمند به یادگیری این زبان بسیار مهم و محبوب هستند، می‌توانند جزوه را از طریق لینک زیر تهیه کنند.

نکته: این جزوه را از آموزش‌های فرادرس و سایر منابع تهیه کرده‌ام.

دانلود جزوه آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

دیدگاهتان را بنویسید