بلاگ

معرفی و دانلود کتاب آنالیز گره‌ای سیستم‌های تولید نفت و گاز (دانشگاه دلفت هلند)

کتاب آنالیز گره‌ای سیستم های تولید نفت و گاز (Nodal Analysis of Oil and Gas Production Systems) با مرور مختصر مهندسی تولید و مباحث مرتبط با آن، مفاهیم بنیادی استفاده شده در مدلسازی سیستم‌های تولید نفت و گاز را توصیف می‌کند، و روش آنالیز گره‌ای (Nodal Analysis) را نیز معرفی می‌نماید.

چاه‌های نفت و گاز، عناصر اصلی سیستم‌های تولید نفت و گاز هستند. یک سیستم تولیدی می‌تواند به عنوان تجهیزات مورد نیاز برای تولید هیدروکربن‌ها از مخازن زیرزمینی و انتقال آنها به نقطه فروش تعریف شود. فعالیت‌های مربوط به طراحی مفهومی و بهره‌برداری از یک سیستم تولید، به طور کلی به عنوان “مهندسی تولید ” شناخته می‌شود. یک عنصر مهم مهندسی تولید، تعیین مقدار فشار، دما و دبی جریان درون سیستم تولید برای شرایط عملیاتی مختلف است که معمولاً نیاز به برخی از مدل‌های ریاضی سیستم، یا به صورت معادلات نوشته شده و یا اجرا شده در یک برنامه کامپیوتری می‌باشد.

شکل خاصی از مدلسازی، به نام آنالیز گره‌ای، سیستم را به عنوان مجموعه‌ای از عناصر جداگانه با خواص جریان مشخص و بر اساس تئوری توسعه داده شده در مقاله گیلبرت (۱۹۵۴) تعریف می‌کند. آنالیز گره ثابت کرده است که یک ابزار موثر برای تجزیه‌و‌تحلیل عملکرد سیستم تولید است و اساس چندین بسته نرم‌افزاری تجاری و اختصاصی را تشکیل می‌دهد.

اهداف این کتاب عبارتند از:

  • درک مفاهیم مورد استفاده در مدل‌های کامپیوتری برای تحلیل گره‌ای جریان از میان یک سیستم تولید. این شامل درک فیزیک مسأله، به کار گرفتن آن در فرم معادلات ریاضی و برنامه‌نویسی آن در یک مدل کامپیوتری است.
  • ارائه مهارت‌های اساسی در استفاده از مدل کامپیوتری سیستم تولید برای انجام محاسبات مهندسی تولید. این به ویژه مربوط به پیش‌بینی فشار و دبی جریان و استفاده از آن‌ها برای “بهینه‌سازی طراحی سیستم تولید” می‌باشد.

هدف از این کتاب مروری کامل بر حوزه مهندسی تولید نیست، بلکه، با جزئیات کافی برخی از مفاهیم اساسی را توضیح می‌دهد تا بتوان به اهداف ذکر شده در بالا دست یافت. به طور خاص، این کتاب بر مدلسازی جریان در یک سیستم چاه، از جمله ناحیه نزدیک به چاه، تمرکز می‌کند، اما به هیچ وجه جزئیات تأسیسات سطح‌الأرضی و یا شبکه‌های پیچیده چاه‌های چندگانه را پوشش نمی‌دهد. همچنین، بررسی اصول فیزیکی با هدف توضیح مفاهیم ضروری است، اما به طور کامل تمام جنبه‌های دیگر را پوشش نمی‌دهد. به عنوان مثال، کتاب معادلات مربوط به افت فشار را در عناصر مختلف سیستم چاه به کار می‌برد و نشان می‌دهد که چگونه می‌توان آن‌ها را در یک کد ساده کامپیوتر اجرا کرد. با این حال، افت دما در این عناصر را پوشش نمی‌دهد؛ زیرا معادلات و کدهای کامپیوتری، مشابه افت فشار است و جزئیات را می‌توان در کتاب‌های تخصصی پیدا کرد. مثال دیگر مربوط به مدل‌های جریان چندفازی در لوله‌ها است که در فصل ۴ توضیح داده شده است. در اینجا، به جای پوشش گستره وسیعی از مدل‌ها و روابط موجود، این کتاب فقط چند مدل معمولی را، و نه لزوماً دقیق‌ترین آن‌ها، برای توضیح مفاهیم پایه‌ای توصیف می‌کند.

تعداد صفحات کتاب: ۴۲۴

سال انتشار: ۲۰۱۷

نویسنده: Jan-Dirk Jansen (استاد دانشگاه دلفت هلند)

حجم فایل: ۱۶.۵ مگابایت

 

دانلود کتاب آنالیز گره‌ای سیستم‌های تولید نفت و گاز


پیشنهاد جهت مطالعه: آموزش ویدئویی نرم‌افزار پراسپر

پیشنهاد جهت مطالعه: کتاب آنالیز گره ای چاه 

پیشنهاد جهت مطالعه: پکیج مهندسی بهره برداری (تئوری تا نرم افزار)

دیدگاهتان را بنویسید